AMD Ryzen 5 Pro 7645 100-100000600MPK
Brand: AMD
Price: €170,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6e179b8d-5340-4ed1-8373-8f340545e847
Description
Series: AMD Ryzen 5 PRO
Package: Boxed
Socket: Socket AM5
CPU Cooler: AMD Wraith Spire
Number of Processor Cores: 6
Number of Threads: 12
Clock Frequency: 3.8 GHz
Max. Turbo Frequency: 5.1 GHz
Processor Code Name: Raphael
TDP: 65 Watt
Integrated Graphics: yes
Graphics Chipset: AMD Radeon Graphics
GPU Frequency: 2,200 MHz
L1-Cache: 384 KB
L2-Cache: 6,144 KB
L3 Cache: 32 KB
Memory Capacity (max.): 128 GB
Memory Types: DDR5-5200, DDR5-3600
Speicherkanäle: 2
For: AMD-System
Specifications
| Product Type | 6 Core Processor |
|---|---|
| Series | AMD Ryzen 5 PRO |
| Package | Boxed |
| Socket | Socket AM5 |
| CPU Cooler | AMD Wraith Spire |
| Number of Processor Cores | 6 |
| Number of Threads | 12 |
| Clock Frequency | 3.8 GHz |
| Max. Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Processor Code Name | Raphael |
| TDP | 65 Watt |
| Integrated Graphics | yes |
| Graphics Chipset | AMD Radeon Graphics |
| GPU Frequency | 2,200 MHz |
| L1-Cache | 384 KB |
| L2-Cache | 6,144 KB |
| L3 Cache | 32 KB |
| Memory Capacity (max.) | 128 GB |
| Memory Types | DDR5-5200, DDR5-3600 |
| Speicherkanäle | 2 |
| For | AMD-System |
Reviews
Wow! Amazing value
Top stuff!
Amazing quality for the price!
Can't fault anything about this
Perfect 👍
Better than expected tbh
Arrived well packaged, very pleased
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.