AMD Ryzen 7 PRO 5750G Tray (100-100000254MPK / 100-000000254)
Brand: AMD
Price: €385,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a5498553-47b3-410f-aafc-3aee3fcd0418
Description
Series: AMD Ryzen 7 PRO
Package: Tray
Socket: Socket AM4
Clock Speed: 3,800 Mhz
Number of Processor Cores: 8
Number of Threads: 16
Clock Frequency: 3.8 GHz
Max. Turbo Frequency: 4.6 GHz
Processor Code Name: Cezanne
TDP: 65 Watt
Manufacturing Process: 7 nm
Integrated Graphics: yes
Graphics Chipset: AMD Radeon Graphics
GPU Frequency: 2,000 MHz
L2-Cache: 4,000 KB
L3 Cache: 16 KB
Memory Type: DDR4-3200
Speicherkanäle: 2
For: AMD-System
Features: SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4a, x86-64, AMD-V, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, FMA3, SHA, SMT (Simultaneous Multithreading)
Specifications
| Product Type | 8 Core Processor |
|---|---|
| Series | AMD Ryzen 7 PRO |
| Package | Tray |
| Socket | Socket AM4 |
| Clock Speed | 3,800 Mhz |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Number of Threads | 16 |
| Clock Frequency | 3.8 GHz |
| Max. Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Processor Code Name | Cezanne |
| TDP | 65 Watt |
| Manufacturing Process | 7 nm |
| Integrated Graphics | yes |
| Graphics Chipset | AMD Radeon Graphics |
| GPU Frequency | 2,000 MHz |
| L2-Cache | 4,000 KB |
| L3 Cache | 16 KB |
| Memory Type | DDR4-3200 |
| Speicherkanäle | 2 |
| For | AMD-System |
| Features | SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4a, x86-64, AMD-V, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, FMA3, SHA, SMT (Simultaneous Multithreading) |
Reviews
Can't fault it, great price too
Worth it
Perfect.
Such good value... impressed
Does the job perfectly... will be ordering more
Exactly what I was looking for
One of my best buys ever
Can't find any faults
Very happy indeed 👍
Packaged so carefully, arrived perfect
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.