AMD Ryzen 9 5900XT Boxed
Brand: AMD
Price: €269,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8b1ef192-3eae-4564-a4e4-35f13d8ce677
Description
Series: AMD Ryzen 9
Package: Boxed
Socket: Socket AM4
CPU Cooler: without
Clock Speed: 3,300 Mhz
Number of Processor Cores: 16
Number of Threads: 32
Clock Frequency: 3.3 GHz
Max. Turbo Frequency: 4.8 GHz
Processor Code Name: Vermeer
TDP: 105 Watt
Manufacturing Process: 7 nm
Integrated Graphics: no
L1-Cache: 1,024 KB
L2-Cache: 8,192 KB
L3 Cache: 64 KB
Memory Capacity (max.): 128 GB
Memory Type: DDR4-3200
Speicherkanäle: 2
For: AMD-System
Specifications
| Product Type | 16 Core Processor |
|---|---|
| Series | AMD Ryzen 9 |
| Package | Boxed |
| Socket | Socket AM4 |
| CPU Cooler | without |
| Clock Speed | 3,300 Mhz |
| Number of Processor Cores | 16 |
| Number of Threads | 32 |
| Clock Frequency | 3.3 GHz |
| Max. Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Processor Code Name | Vermeer |
| TDP | 105 Watt |
| Manufacturing Process | 7 nm |
| Integrated Graphics | no |
| L1-Cache | 1,024 KB |
| L2-Cache | 8,192 KB |
| L3 Cache | 64 KB |
| Memory Capacity (max.) | 128 GB |
| Memory Type | DDR4-3200 |
| Speicherkanäle | 2 |
| For | AMD-System |
Reviews
Worth the investment for sure
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Best thing I've bought in a while
Everything came perfectly packaged
⭐⭐⭐⭐⭐
Exactly what I was looking for
Perfect.
Can't find any faults
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.