AMD Ryzen 9 9950X Boxed
Brand: AMD
Price: €458,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6d53a2a1-33f1-41fd-ae1e-695536ad67a8
Description
Series: AMD Ryzen 9
Package: Boxed
Socket: Socket AM5
CPU Cooler: without
Clock Speed: 4,300 Mhz
Number of Processor Cores: 16
Number of Threads: 32
Clock Frequency: 4.3 GHz
Max. Turbo Frequency: 5.7 GHz
Processor Code Name: Granite Ridge
TDP: 170 Watt
Manufacturing Process: 4 nm
Integrated Graphics: yes
Graphics Chipset: AMD Radeon Graphics
GPU Frequency: 2,200 MHz
L1-Cache: 1,280 KB
L2 Cache: 16 x 1,000 KB
L2-Cache: 12,000 KB
L3 Cache: 64 KB
Memory Capacity (max.): 192 GB
Memory Type: DDR5-5600
Speicherkanäle: 2
For: AMD-System
Features: SMT (Simultaneous Multithreading), AMD EXPO, Precision Boost Overdrive, Precision Boost 2, x86-64, Advanced Encryption Standard instructions (AES), AMD-V, Advanced Vector Extensions (AVX), Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), AVX-512, FMA3, MMX(+), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4a, SSSE3
Specifications
| Product Type | 16 Core Processor |
|---|---|
| Series | AMD Ryzen 9 |
| Package | Boxed |
| Socket | Socket AM5 |
| CPU Cooler | without |
| Clock Speed | 4,300 Mhz |
| Number of Processor Cores | 16 |
| Number of Threads | 32 |
| Clock Frequency | 4.3 GHz |
| Max. Turbo Frequency | 5.7 GHz |
| Processor Code Name | Granite Ridge |
| TDP | 170 Watt |
| Manufacturing Process | 4 nm |
| Integrated Graphics | yes |
| Graphics Chipset | AMD Radeon Graphics |
| GPU Frequency | 2,200 MHz |
| L1-Cache | 1,280 KB |
| L2 Cache | 16 x 1,000 KB |
| L2-Cache | 12,000 KB |
| L3 Cache | 64 KB |
| Memory Capacity (max.) | 192 GB |
| Memory Type | DDR5-5600 |
| Speicherkanäle | 2 |
| For | AMD-System |
| Features | SMT (Simultaneous Multithreading), AMD EXPO, Precision Boost Overdrive, Precision Boost 2, x86-64, Advanced Encryption Standard instructions (AES), AMD-V, Advanced Vector Extensions (AVX), Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), AVX-512, FMA3, MMX(+), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4a, SSSE3 |
Reviews
Really happy with this
Great value for money
Fast delivery, product is solid
Works like a charm ✨
Exactly what I needed, thanks!
Absolutely brilliant!
Really happy with this
Legit so good
Came super fast and works great
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.