AMD Sempron 64 3000+ Tray (Socket 754, 90nm, SDA3000AIO2BX)
Brand: AMD
Price: €7,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 48f33ac4-17ef-41ca-a7d6-15378bf7b970
Description
Series: AMD Sempron
Package: Tray
Socket: Socket 754
Clock Speed: 1,800 Mhz
Number of Processor Cores: 1
Clock Frequency: 1.8 GHz
Turbo-Boost: no
Turbo-CORE: no
Processor Code Name: Palermo
TDP: 62 Watt
Front Side Bus: 800 MHz
QuickPath Interface: 1.6 GT/s
Voltage: 1.4 V
Manufacturing Process: 90 nm
L2 Cache: 128 KB
L2-Cache: 128 KB
Stepping (Revision): E6-Stepping
For: AMD-System
Features: MMX, SSE, SSE2, SSE3
Specifications
| Product Type | Single Core Processor |
|---|---|
| Series | AMD Sempron |
| Package | Tray |
| Socket | Socket 754 |
| Clock Speed | 1,800 Mhz |
| Number of Processor Cores | 1 |
| Clock Frequency | 1.8 GHz |
| Turbo-Boost | no |
| Turbo-CORE | no |
| Processor Code Name | Palermo |
| TDP | 62 Watt |
| Front Side Bus | 800 MHz |
| QuickPath Interface | 1.6 GT/s |
| Voltage | 1.4 V |
| Manufacturing Process | 90 nm |
| L2 Cache | 128 KB |
| L2-Cache | 128 KB |
| Stepping (Revision) | E6-Stepping |
| For | AMD-System |
| Features | MMX, SSE, SSE2, SSE3 |
Reviews
Works great, good price
Even better than I thought
Works great, good price
Fantastic value
One of my best buys ever
Better than expected tbh
Speedy delivery, impeccable condition
Amazing 👌
Fantastic quality, unbeatable price!
Such good value... impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.