Antec Symphony 240
Brand: Antec
Price: €108,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 181e2225-a09a-48c8-b5f1-38bb5fac5313
Description
Series: Antec Symphony
Colour: Black
Backlight Colour: rgb
Volume Flow: 122.329 m³/h
Platforms: AMD, Intel
Compatible Sockets: socket 1200, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket 1366, socket 1700, socket 2011-3, socket 2011, socket 2066, socket FM2, socket FM1, socket AM3+, socket AM2+, socket AM2, socket AM4, socket AM5
TDP: 200 Watt
Radiator Size: 240 mm
Fan Size: 120
Fan (pre-installed): 2
Fan (maximum): 4
Material: Plastics
Contact Surface: Copper
Heat Sink Dimensions: 66.7 x 67 x 56 mm
Water Flow Rate: 78 l/h
Noise Level: 30 dB
Fan Dimensions: 120 x 120 x 25 mm
Min. Fan Speed: 800
Max. Fan Revolution: 1,600 rpm
Volumenstrom: 72 CFM
Min. Noise Emission: 20
Max. Noise Emission: 35 dB
Noise Emission: 35 dB
Fan Control: yes
Automatic Fan Speed Control: PWM
Statischer Druck: 2.1
Cable Length: 380 mm
Hose Properties: Sleeved
Specifications
| Product Types | AiO Water Cooler, CPU Cooler |
|---|---|
| Series | Antec Symphony |
| Colour | Black |
| Backlight Colour | rgb |
| Volume Flow | 122.329 m³/h |
| Platforms | AMD, Intel |
| Compatible Sockets | socket 1200, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket 1366, socket 1700, socket 2011-3, socket 2011, socket 2066, socket FM2, socket FM1, socket AM3+, socket AM2+, socket AM2, socket AM4, socket AM5 |
| TDP | 200 Watt |
| Radiator Size | 240 mm |
| Fan Size | 120 |
| Fan (pre-installed) | 2 |
| Fan (maximum) | 4 |
| Material | Plastics |
| Contact Surface | Copper |
| Heat Sink Dimensions | 66.7 x 67 x 56 mm |
| Water Flow Rate | 78 l/h |
| Noise Level | 30 dB |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Min. Fan Speed | 800 |
| Max. Fan Revolution | 1,600 rpm |
| Volumenstrom | 72 CFM |
| Min. Noise Emission | 20 |
| Max. Noise Emission | 35 dB |
| Noise Emission | 35 dB |
| Fan Control | yes |
| Automatic Fan Speed Control | PWM |
| Statischer Druck | 2.1 |
| Cable Length | 380 mm |
| Hose Properties | Sleeved |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Great value for money
Absolutely worth it
😍 Love it
Five stars
Packaged so carefully, arrived perfect
Just as advertised, very reliable
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Wow! Amazing value
Exactly what I wanted
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.