Antec Vortex 240 ARGB
Brand: Antec
Price: €94,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3b67447f-eedb-44b1-a2f4-ad659cc30a54
Description
Colour: Black
Backlight Colour: rgb
MTBF: 40,000 hours
Volume Flow: 98.424 m³/h
Platforms: AMD, Intel
Compatible Sockets: socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket 1200, socket 1700, socket 2066, socket 2011, socket AM5, socket AM4, socket AM3
TDP: 240 Watt
Radiator Size: 240 mm
Fan Size: 120
Fan (pre-installed): 2
Fan (maximum): 2
Contact Surface: Copper
Heat Sink Dimensions: 67 x 67 x 48.5 mm
Water Flow Rate: 78 l/h
Noise Level: 28 dB
max. Pumpgeschwindigkeit: 2,800 rpm
Operating Power Input: 3 Watt
Power Connection: 3-Pin
Nominal Voltage: 12 V
Fan Bearing: Hydraulic Bearing
Min. Fan Speed: 600
Max. Fan Revolution: 2,000 rpm
Volumenstrom: 57.93 CFM
Noise Emission: 31.24 dB
Fan Control: yes
Automatic Fan Speed Control: PWM
Statischer Druck: 2.1
Hose Properties: Sleeved
Specifications
| Product Type | CPU Cooler |
|---|---|
| Colour | Black |
| Backlight Colour | rgb |
| MTBF | 40,000 hours |
| Volume Flow | 98.424 m³/h |
| Platforms | AMD, Intel |
| Compatible Sockets | socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150, socket 1200, socket 1700, socket 2066, socket 2011, socket AM5, socket AM4, socket AM3 |
| TDP | 240 Watt |
| Radiator Size | 240 mm |
| Fan Size | 120 |
| Fan (pre-installed) | 2 |
| Fan (maximum) | 2 |
| Contact Surface | Copper |
| Heat Sink Dimensions | 67 x 67 x 48.5 mm |
| Water Flow Rate | 78 l/h |
| Noise Level | 28 dB |
| max. Pumpgeschwindigkeit | 2,800 rpm |
| Operating Power Input | 3 Watt |
| Power Connection | 3-Pin |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Fan Bearing | Hydraulic Bearing |
| Min. Fan Speed | 600 |
| Max. Fan Revolution | 2,000 rpm |
| Volumenstrom | 57.93 CFM |
| Noise Emission | 31.24 dB |
| Fan Control | yes |
| Automatic Fan Speed Control | PWM |
| Statischer Druck | 2.1 |
| Hose Properties | Sleeved |
Reviews
Quality is really good... can't complain about anything really.
Works like a charm ✨
Second purchase already! Love it
Definitely worth the money
Exactly what I was looking for
Second purchase already! Love it
Spot on mate, spot on
Just as advertised, very reliable
Exactly what I needed, thanks!
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.