Antec Vortex Lum 360 ARGB black
Brand: Antec
Price: €85,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 09189e84-3823-4257-a800-57e5f5d33429
Description
Series: Antec Vortex
Colour: Black
Backlight Colour: rgb
MTBF: 40,000 hours
Volume Flow: 121.479 m³/h
Platforms: AMD, Intel
Compatible Sockets: socket 1150, socket 1151, socket 1155, socket 1156, socket 1200, socket 1700, socket 2011, socket 2066, socket 1851, socket AM3, socket AM4, socket AM5, socket TR4
TDP: 280 Watt
Radiator Size: 360 mm
Fan Size: 120
Fan (pre-installed): 3
Water Flow Rate: 78 l/h
Total Head: 1.4 m
Noise Level: 28 dB
max. Pumpgeschwindigkeit: 2,800 rpm
Operating Power Input: 3 Watt
Power Connection: 3-Pin
Nominal Voltage: 12 V
Fan Dimensions: 120 x 120 x 25 mm
Fan Bearing: Hydraulic Bearing
Max. Fan Revolution: 1,800 rpm
Volumenstrom: 71.5 CFM
Max. Noise Emission: 31 dB
Noise Emission: 31 dB
Specifications
| Product Types | CPU Cooler, AiO Water Cooler |
|---|---|
| Series | Antec Vortex |
| Colour | Black |
| Backlight Colour | rgb |
| MTBF | 40,000 hours |
| Volume Flow | 121.479 m³/h |
| Platforms | AMD, Intel |
| Compatible Sockets | socket 1150, socket 1151, socket 1155, socket 1156, socket 1200, socket 1700, socket 2011, socket 2066, socket 1851, socket AM3, socket AM4, socket AM5, socket TR4 |
| TDP | 280 Watt |
| Radiator Size | 360 mm |
| Fan Size | 120 |
| Fan (pre-installed) | 3 |
| Water Flow Rate | 78 l/h |
| Total Head | 1.4 m |
| Noise Level | 28 dB |
| max. Pumpgeschwindigkeit | 2,800 rpm |
| Operating Power Input | 3 Watt |
| Power Connection | 3-Pin |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan Bearing | Hydraulic Bearing |
| Max. Fan Revolution | 1,800 rpm |
| Volumenstrom | 71.5 CFM |
| Max. Noise Emission | 31 dB |
| Noise Emission | 31 dB |
Reviews
Got exactly what I needed, very pleased
One of my best buys ever
Exactly what I needed, thanks!
Works like a charm ✨
Perfect! 10/10 ⭐
Excellent stuff
Quality is excellent. Worth every penny
Fantastic quality, unbeatable price!
Exactly what I wanted
Perfect 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.