ASRock EC266D2I
Brand: ASRock
Price: €356,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ed2324fa-44ef-42ef-8db6-1fdf252378dd
Description
CPU Socket: Socket 1700
Supports Multi-Core Processors: 8-Core
CPU Support to: 95 Watt
Memory Slot: 2
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Types: DDR5, ECC
Memory Clock Speed: 4,800 MHz
Maximum Memory Expansion: 64 GB
Onboard Graphics: yes
Storage Connector: 1 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Ports: 1 x RJ45 (IPMI), 2 x RJ45 (LAN-Ports)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Port: 2 x USB3.2 Gen1
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V, 1 x 4-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 1 x COM/Ser, 3 x Case Fan (4-pin), 1 x TPM, 1 x SPGIO, 1 x SMBus, 1 x PMBus, 1 x IPMB, 2 x USB3.2 Gen1
USB Ports: 4 x USB3.2 Gen1
Form Factor: Mini-ITX
Dimensions (HxW): 170 x 170 mm
Chipset Cooling: Passive
LAN Chipset: Intel I210
LAN Standard: 2x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Server Mainboard |
|---|---|
| CPU Socket | Socket 1700 |
| Supports Multi-Core Processors | 8-Core |
| CPU Support to | 95 Watt |
| Memory Slot | 2 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Types | DDR5, ECC |
| Memory Clock Speed | 4,800 MHz |
| Maximum Memory Expansion | 64 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Storage Connector | 1 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Ports | 1 x RJ45 (IPMI), 2 x RJ45 (LAN-Ports) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Port | 2 x USB3.2 Gen1 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V, 1 x 4-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 1 x COM/Ser, 3 x Case Fan (4-pin), 1 x TPM, 1 x SPGIO, 1 x SMBus, 1 x PMBus, 1 x IPMB, 2 x USB3.2 Gen1 |
| USB Ports | 4 x USB3.2 Gen1 |
| Form Factor | Mini-ITX |
| Dimensions (HxW) | 170 x 170 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| LAN Chipset | Intel I210 |
| LAN Standard | 2x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Such good value... impressed
Exactly what I was looking for
Does the job perfectly... will be ordering more
Top quality
Absolutely brilliant 👍
😍 Love it
Works great, super happy!
Great value for money
Best thing I've bought in a while
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.