ASRock Radeon RX 7700 XT Steel Legend OC
Brand: ASRock
Price: €423,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d7d02adb-9604-4266-a1a9-4ec89a721231
Description
Series: AMD Radeon RX 7700 XT
TDP: 245 W
Dual Bios: no
Colour: White
Chipset Manufacturer: AMD
Chipset Codename: RDNA 3 (Navi 3X)
Chipset: AMD Navi 32 XL
Stream Processing Units: 3,456
Raytracing Units: 54
AI accelerators: 108
CPU Clock Speed: 1,700 MHz
Boost Clock: 2,599 MHz
Overclocked: yes
Production Process: 5 nm
L2 Cache: 2 MB
L3 Cache: 48 KB
Chipset Features: AMD Smart Access Memory (SAM), AMD Boost, AMD Image Sharping, AMD Link, AMD Radeon Software, AMD FidelityFX, AMD Anti-Lag, AMD Frame Rate Target Control (FRTC), AMD Radeon ReLive, AV1 Encoder, AV1 Decoder, AMD Noise Suppression, AMD Virtual Super Resolution (VSR), AMD Radeon Rays
Memory Size: 12 GB
Memory Type: GDDR6
Memory Interface: 192 Bit
Memory Clock Speed: 18 Gbps / 9,000 MHz
Memory Bandwidth: 432 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 4.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 2 x 8-PIN
Length: 30.4 cm
Width: 13.1 cm
Weight: 1,242 g
Low profile: no
Interfaces: 3x Display Port, HDMI
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 2.1
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 3
Fan Colour: White
Fan Specifications: Zero RPM, Flow Through
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.7
Upscaling: FSR
Synchronisation: FreeSync
Included in Delivery: Graphics Card
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | AMD Radeon RX 7700 XT |
| TDP | 245 W |
| Dual Bios | no |
| Colour | White |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Codename | RDNA 3 (Navi 3X) |
| Chipset | AMD Navi 32 XL |
| Stream Processing Units | 3,456 |
| Raytracing Units | 54 |
| AI accelerators | 108 |
| CPU Clock Speed | 1,700 MHz |
| Boost Clock | 2,599 MHz |
| Overclocked | yes |
| Production Process | 5 nm |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 48 KB |
| Chipset Features | AMD Smart Access Memory (SAM), AMD Boost, AMD Image Sharping, AMD Link, AMD Radeon Software, AMD FidelityFX, AMD Anti-Lag, AMD Frame Rate Target Control (FRTC), AMD Radeon ReLive, AV1 Encoder, AV1 Decoder, AMD Noise Suppression, AMD Virtual Super Resolution (VSR), AMD Radeon Rays |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 192 Bit |
| Memory Clock Speed | 18 Gbps / 9,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 432 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 4.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 2 x 8-PIN |
| Length | 30.4 cm |
| Width | 13.1 cm |
| Weight | 1,242 g |
| Low profile | no |
| Interfaces | 3x Display Port, HDMI |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1 |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Colour | White |
| Fan Specifications | Zero RPM, Flow Through |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.7 |
| Upscaling | FSR |
| Synchronisation | FreeSync |
| Included in Delivery | Graphics Card |
Reviews
Works great, good price
Five stars
Just as advertised, very reliable
Fantastic quality, unbeatable price!
Fantastic product, really impressed
Exactly what I was looking for
Best thing I've bought in a while
Absolutely worth it
Great value for money
Packaged so carefully, arrived perfect
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.