ASRock ROMED4ID-2T
Brand: ASRock
Price: €579,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b2f2a56e-3527-4d3b-9a91-f255719f1880
Description
CPU Socket: Socket SP3
Compatible CPUs: AMD Epyc 7xx2
CPU Support to: 280 Watt
Memory Slot: 4
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 3,200 MHz
Specification: PC4-25600
Maximum Memory Expansion: 1,024 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Network Ports: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Port: 2 x USB3.2 Gen1
Power Connectors: 1 x 4-pin ATX 12V, 2 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 3 x Case Fan (4-pin), 2 x USB 2.0
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Form Factor: Proprietary
Chipset Cooling: Passive
LAN Chipset: Intel X550-AT2
LAN Standard: 2 x 10G Base-T
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Server Mainboard |
|---|---|
| CPU Socket | Socket SP3 |
| Compatible CPUs | AMD Epyc 7xx2 |
| CPU Support to | 280 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 3,200 MHz |
| Specification | PC4-25600 |
| Maximum Memory Expansion | 1,024 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Network Ports | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Port | 2 x USB3.2 Gen1 |
| Power Connectors | 1 x 4-pin ATX 12V, 2 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 3 x Case Fan (4-pin), 2 x USB 2.0 |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Form Factor | Proprietary |
| Chipset Cooling | Passive |
| LAN Chipset | Intel X550-AT2 |
| LAN Standard | 2 x 10G Base-T |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Fast delivery, excellent item
Very pleased with this
Wow! Amazing value
10/10 would buy again
Quality is excellent. Worth every penny
Fantastic quality, unbeatable price!
Perfect!
Quality is excellent. Worth every penny
Very pleased with this
One of my best buys ever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.