ASRock TRX40D8-2N2T
Brand: ASRock
Price: €1.016,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3f050d31-eee5-4605-9f0c-53730339771c
Description
Chipset: AMD TRX40
Supports Multi-Core Processors: 32-Core
Compatible CPUs: AMD Ryzen Threadripper 3000
Processor Codename: Castle Peak
CPU Support to: 280 Watt
Memory Slot: 8
RAM Operation Mode: Quad-Channel
RAM Types: DDR4, ECC
Memory Clock Speed: 3,200 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 4,666 MHz
Specification: PC4-25600
Specification (OC) max.: PC4-37328
Maximum Memory Expansion: 256 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Graphics Memory: 16 MB
Storage Connector: 4 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10
Network Ports: 4 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Ports: 1 x PS/2, 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 1 x VGA, 2 x USB 2.0, 3 x USB3.2 Gen1
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen2, 5 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Form Factor: ATX
Dimensions (HxW): 305 x 244 mm
Chipset Cooling: Passive
LAN Chipsets: Intel X710-AT2, Intel I225
LAN Standard: 2 x 10G Base-T
Number of PCI-X x 16 Slots: 3
BIOS: 32Mb UEFI BIOS
Additional Slots: 1 x PCIe x8
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Server Mainboard |
|---|---|
| Chipset | AMD TRX40 |
| Supports Multi-Core Processors | 32-Core |
| Compatible CPUs | AMD Ryzen Threadripper 3000 |
| Processor Codename | Castle Peak |
| CPU Support to | 280 Watt |
| Memory Slot | 8 |
| RAM Operation Mode | Quad-Channel |
| RAM Types | DDR4, ECC |
| Memory Clock Speed | 3,200 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 4,666 MHz |
| Specification | PC4-25600 |
| Specification (OC) max. | PC4-37328 |
| Maximum Memory Expansion | 256 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Graphics Memory | 16 MB |
| Storage Connector | 4 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10 |
| Network Ports | 4 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Ports | 1 x PS/2, 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 1 x VGA, 2 x USB 2.0, 3 x USB3.2 Gen1 |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen2, 5 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 244 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| LAN Chipsets | Intel X710-AT2, Intel I225 |
| LAN Standard | 2 x 10G Base-T |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 3 |
| BIOS | 32Mb UEFI BIOS |
| Additional Slots | 1 x PCIe x8 |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Exactly what I needed. Very happy with this.
Really happy with this
Really happy with this
Such good value... impressed
Fantastic value
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.