ASRock WRX80 Creator R2.0
Brand: ASRock
Price: €571,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f4caec60-3dfa-44d8-8d9b-7a7447604fc4
Description
Supports Multi-Core Processors: 64-Core
Processor Codename: Castle Peak
CPU Support to: 280 Watt
Memory Slot: 8
RAM Operation Mode: 8-Channel
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 3,200 MHz
Specification: PC4-25600
Maximum Memory Expansion: 2,048 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Storage Connectors: 2 x M.2, 8 x S-ATA3 600, 1 x U.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Ports: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Audio Connectors: 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 4 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V, 1 x 6-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 1 x TPM, 1 x COM/Ser, 2 x CPU Fan (4-pin), 3 x Case Fan (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 2 x USB 2.0, 4 x USB3.2 Gen1, 1 x USB3.2 Gen2
Number of USB Ports: 5 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Form Factor: E-ATX
Dimensions (HxW): 305 x 272 mm
Chipset Cooling: Active
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chips: RealTek ALC4050H, RealTek ALC1220
LAN Standard: 2 x 10G Base-T
Number of PCI-X x 16 Slots: 7
Colour: Black
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 4 x SATA 6Gb/s Cable
Specifications
| Product Type | Socket sWRX8 Mainboard |
|---|---|
| Supports Multi-Core Processors | 64-Core |
| Processor Codename | Castle Peak |
| CPU Support to | 280 Watt |
| Memory Slot | 8 |
| RAM Operation Mode | 8-Channel |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 3,200 MHz |
| Specification | PC4-25600 |
| Maximum Memory Expansion | 2,048 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Storage Connectors | 2 x M.2, 8 x S-ATA3 600, 1 x U.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Ports | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Audio Connectors | 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 4 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V, 1 x 6-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 1 x TPM, 1 x COM/Ser, 2 x CPU Fan (4-pin), 3 x Case Fan (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 2 x USB 2.0, 4 x USB3.2 Gen1, 1 x USB3.2 Gen2 |
| Number of USB Ports | 5 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Form Factor | E-ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 272 mm |
| Chipset Cooling | Active |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chips | RealTek ALC4050H, RealTek ALC1220 |
| LAN Standard | 2 x 10G Base-T |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 7 |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 4 x SATA 6Gb/s Cable |
Reviews
Perfect!
Perfect! Exactly what I needed
Just as advertised, very reliable
⭐⭐⭐⭐⭐
Top quality, can't complain
Wow! Amazing value
Exactly what I was looking for
Perfect.
Really good value for the price
Works great, super happy!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.