ASRock X299 Taichi CLX
Brand: ASRock
Price: €191,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 570cf1c9-4fae-444d-9549-069e903dd4d2
Description
Chipset: Intel X299
CPU Socket: Socket 2066
Supports Multi-Core Processors: 18-Core
Compatible CPUs: Intel Core i7x, Intel Core i9x
Processor Codenames: Cascade Lake-X, Skylake-X, Skylake-X Refresh
CPU Support to: 165 Watt
Memory Slot: 8
RAM Operation Mode: Quad-Channel
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 4,200 MHz
Specification: PC4-21336
Specification (OC) max.: PC4-33600
Maximum Memory Expansion: 256 GB
Multi-GPU Support: AMD 3-Way CrossFire, AMD CrossFire, nVidia 3-Way SLI ready, nVidia SLI
Storage Connectors: 10 x S-ATA3 600, 3 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Port: 2 x RJ45 (LAN-Ports)
Audio Connectors: 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 2 x USB2.0, 1 x USB 3.2 Gen 2x2, 4 x USB3.2 Gen1
Power Connectors: 2 x 8-pin ATX 12V, 1 x 24-pin ATX
Internal I/O Connectors: 1 x TPM, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x Thunderbolt, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x USB3.2 Gen2, 2 x CPU Fan (4-pin), 5 x Case Fan (4-pin)
Number of USB Ports: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 1 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0
Dimensions (HxW): 305 x 244 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: RealTek ALC1220
Tonal System: DTS Connect
LAN Chipsets: Dragon RTL8125AG, Intel I219V
LAN Standard: 1x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 4
Number of PCI-X x 1 Slots: 1
BIOS: 2x 128Mb UEFI BIOS
Condenser Type: 12K Platinum
Colour: Black
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 4 x SATA 6Gb/s Cable, 1 x SLI Bridge
Specifications
| Product Type | Socket 2066 Mainboard |
|---|---|
| Chipset | Intel X299 |
| CPU Socket | Socket 2066 |
| Supports Multi-Core Processors | 18-Core |
| Compatible CPUs | Intel Core i7x, Intel Core i9x |
| Processor Codenames | Cascade Lake-X, Skylake-X, Skylake-X Refresh |
| CPU Support to | 165 Watt |
| Memory Slot | 8 |
| RAM Operation Mode | Quad-Channel |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 4,200 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Specification (OC) max. | PC4-33600 |
| Maximum Memory Expansion | 256 GB |
| Multi-GPU Support | AMD 3-Way CrossFire, AMD CrossFire, nVidia 3-Way SLI ready, nVidia SLI |
| Storage Connectors | 10 x S-ATA3 600, 3 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Port | 2 x RJ45 (LAN-Ports) |
| Audio Connectors | 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 2 x USB2.0, 1 x USB 3.2 Gen 2x2, 4 x USB3.2 Gen1 |
| Power Connectors | 2 x 8-pin ATX 12V, 1 x 24-pin ATX |
| Internal I/O Connectors | 1 x TPM, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x Thunderbolt, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x USB3.2 Gen2, 2 x CPU Fan (4-pin), 5 x Case Fan (4-pin) |
| Number of USB Ports | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 1 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0 |
| Dimensions (HxW) | 305 x 244 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | RealTek ALC1220 |
| Tonal System | DTS Connect |
| LAN Chipsets | Dragon RTL8125AG, Intel I219V |
| LAN Standard | 1x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 4 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 1 |
| BIOS | 2x 128Mb UEFI BIOS |
| Condenser Type | 12K Platinum |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 4 x SATA 6Gb/s Cable, 1 x SLI Bridge |
Reviews
Worth the investment for sure
Exactly what I was looking for
Exactly what I was looking for
Quality is top tier
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Honestly fantastic
Fantastic product, really impressed
Worth the investment for sure
Perfect 👍
Even better than I thought
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.