ASRock X570D4I-2T
Brand: ASRock
Price: €744,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 52277575-5488-486b-8dcf-27b6796acd23
Description
Chipset: AMD X570
CPU Socket: Socket AM4
Compatible CPUs: AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 3 Pro 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 9 3000
Processor Codenames: Picasso, Matisse
CPU Support to: 105 Watt
Memory Slot: 4
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Types: DDR4, SO-DIMM, ECC
Memory Clock Speed: 2,933 MHz
Specification: PC4-23466
Maximum Memory Expansion: 128 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Chipset: Aspeed AST2500
Graphics Memory: 16 MB
Storage Connectors: 8 x S-ATA3 600, 1 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10
Network Ports: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Back Panel I/O Port: 2 x USB3.2 Gen2
Power Connectors: 1 x DC, 1 x 4-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 3 x Case Fan (4-pin), 2 x USB3.2 Gen1
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1
Form Factor: Mini-ITX
Dimensions (HxW): 170 x 170 mm
Chipset Cooling: Passive
LAN Chipset: Intel X550-AT2
LAN Standard: 2 x 10G Base-T
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
BIOS: 32Mb UEFI BIOS
Colour: Green
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Socket AM4 Mainboard |
|---|---|
| Chipset | AMD X570 |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Compatible CPUs | AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 3 Pro 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 9 3000 |
| Processor Codenames | Picasso, Matisse |
| CPU Support to | 105 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Types | DDR4, SO-DIMM, ECC |
| Memory Clock Speed | 2,933 MHz |
| Specification | PC4-23466 |
| Maximum Memory Expansion | 128 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Aspeed AST2500 |
| Graphics Memory | 16 MB |
| Storage Connectors | 8 x S-ATA3 600, 1 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10 |
| Network Ports | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Back Panel I/O Port | 2 x USB3.2 Gen2 |
| Power Connectors | 1 x DC, 1 x 4-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 1 x COM/Ser, 1 x TPM, 3 x Case Fan (4-pin), 2 x USB3.2 Gen1 |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1 |
| Form Factor | Mini-ITX |
| Dimensions (HxW) | 170 x 170 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| LAN Chipset | Intel X550-AT2 |
| LAN Standard | 2 x 10G Base-T |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| BIOS | 32Mb UEFI BIOS |
| Colour | Green |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
Works great, good price
Came super fast and works great
Very happy indeed 👍
Perfect!
Every penny well spent
Couldn't fault it
Couldn't fault it
Amazing 👌
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.