ASRock X570D4U-2L2T
Brand: ASRock
Price: €464,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0b98080a-636c-450e-b9a9-e9c76d87fc9d
Description
Chipsatz-Serie: AMD X570
CPU-Sockel: Sockel AM4
unterstütze Multikernprozessoren: 16-Core
Geeignete CPUs: AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 3 Pro 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 3 3000X, AMD Ryzen 5 3000X, AMD Ryzen 5 3000XT, AMD Ryzen 7 3000X, AMD Ryzen 7 3000XT, AMD Ryzen 7 Pro 3000, AMD Ryzen 9 3000X, AMD Ryzen 9 3000XT, AMD Ryzen 9 Pro 3000, AMD Ryzen 3 Pro 4000, AMD Ryzen 5 Pro 4000, AMD Ryzen 7 Pro 4000, AMD Ryzen 3 4000, AMD Ryzen 5 4000, AMD Ryzen 7 4000
Prozessor Codenamen: Picasso, Matisse, Renoir
CPU Support bis: 105 Watt
Anzahl RAM-Steckplätze: 4
RAM-Betriebsart: Dual-Channel
RAM Typen: DDR4, ECC
Speichertakt: 3.200 MHz
Spezifikation: PC4-25600
Speicherausbau maximal: 128 GB
Grafik onboard: ja
Grafikchipsatz: Aspeed AST2500
Laufwerksanschlüsse: 2 x M.2, 8 x S-ATA3 600
S-ATA Geschwindigkeit: 6 Gbit/s
RAID: ja
Raidlevel: 0, 1, 10
Netzwerkanschlüsse: 4 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video-Anschlüsse: 1 x VGA, 1 x HDMI
Peripherie-Anschlüsse: 1 x COM/Ser, 2 x USB3.2 Gen2
Stromanschlüsse: 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V
Anschlüsse intern (Port I/O): 1 x TPM, 1 x VGA, 3 x Gehäuselüfter (4-pin), 3 x Gehäuselüfter (6-pin)
Anzahl USB-Ports: 2 x USB3.2 Gen2
Formfaktor: Micro ATX
Abmessungen (HxB): 244 x 244 mm
Chipsatzkühlung: passiv
LAN-Chipsätze: Intel X550-AT2, Intel I210
LAN-Standards: 2 x 10G Base-T, 2 x 1000 MBit/s
PCIe Version: PCIe 4.0
Anzahl PCI-E x 16 Slots: 1
Anzahl PCI-E x 1 Slots: 1
BIOS: 32Mb UEFI BIOS
weitere Steckplätze: 1 x PCIe x8
Farbe: grün
Lieferumfang: Support CD, I/O Shield
Specifications
| Produkttyp | Sockel AM4 Mainboard |
|---|---|
| Chipsatz-Serie | AMD X570 |
| CPU-Sockel | Sockel AM4 |
| unterstütze Multikernprozessoren | 16-Core |
| Geeignete CPUs | AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 3 Pro 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 3 3000X, AMD Ryzen 5 3000X, AMD Ryzen 5 3000XT, AMD Ryzen 7 3000X, AMD Ryzen 7 3000XT, AMD Ryzen 7 Pro 3000, AMD Ryzen 9 3000X, AMD Ryzen 9 3000XT, AMD Ryzen 9 Pro 3000, AMD Ryzen 3 Pro 4000, AMD Ryzen 5 Pro 4000, AMD Ryzen 7 Pro 4000, AMD Ryzen 3 4000, AMD Ryzen 5 4000, AMD Ryzen 7 4000 |
| Prozessor Codenamen | Picasso, Matisse, Renoir |
| CPU Support bis | 105 Watt |
| Anzahl RAM-Steckplätze | 4 |
| RAM-Betriebsart | Dual-Channel |
| RAM Typen | DDR4, ECC |
| Speichertakt | 3.200 MHz |
| Spezifikation | PC4-25600 |
| Speicherausbau maximal | 128 GB |
| Grafik onboard | ja |
| Grafikchipsatz | Aspeed AST2500 |
| Laufwerksanschlüsse | 2 x M.2, 8 x S-ATA3 600 |
| S-ATA Geschwindigkeit | 6 Gbit/s |
| RAID | ja |
| Raidlevel | 0, 1, 10 |
| Netzwerkanschlüsse | 4 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video-Anschlüsse | 1 x VGA, 1 x HDMI |
| Peripherie-Anschlüsse | 1 x COM/Ser, 2 x USB3.2 Gen2 |
| Stromanschlüsse | 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V |
| Anschlüsse intern (Port I/O) | 1 x TPM, 1 x VGA, 3 x Gehäuselüfter (4-pin), 3 x Gehäuselüfter (6-pin) |
| Anzahl USB-Ports | 2 x USB3.2 Gen2 |
| Formfaktor | Micro ATX |
| Abmessungen (HxB) | 244 x 244 mm |
| Chipsatzkühlung | passiv |
| LAN-Chipsätze | Intel X550-AT2, Intel I210 |
| LAN-Standards | 2 x 10G Base-T, 2 x 1000 MBit/s |
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Anzahl PCI-E x 16 Slots | 1 |
| Anzahl PCI-E x 1 Slots | 1 |
| BIOS | 32Mb UEFI BIOS |
| weitere Steckplätze | 1 x PCIe x8 |
| Farbe | grün |
| Lieferumfang | Support CD, I/O Shield |
Reviews
Seriously good value
Speedy delivery, impeccable condition
Amazing service and product 👍
Quality and price are unbeatable
cant fault it tbh
Spot on mate, spot on
Speedy delivery, impeccable condition
Works like a charm ✨
Definitely worth the money
Does the job perfectly... will be ordering more
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.