ASUS GeForce GT 730 4H-SL-2GD5
Brand: ASUS
Price: €68,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b774fa93-ce7b-42ea-a016-43265d3d0c3f
Description
Series: NVIDIA GeForce GT 730
TDP: 23 W
Colour: Black
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Kepler
Chipset: NVIDIA GK208
Stream Processing Units: 384
CPU Clock Speed: 902 MHz
Boost Clock: 927 MHz
Production Process: 28 nm
Memory Size: 2 GB
Memory Type: GDDR5
Memory Interface: 64 Bit
Memory Clock Speed: 5,010 MHz
Memory Bandwidth: 14.4 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 2.0
PCIe Lanes: x16
Height: 1 Slots
Length: 14.8 cm
Width: 10.5 cm
HDMI Specification: HDMI 1.4b
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Passive
DirectX support: 12
OpenGL Support: 4.6
Synchronisation: G-Sync
Included in Delivery: Graphics Card
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA GeForce GT 730 |
| TDP | 23 W |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Kepler |
| Chipset | NVIDIA GK208 |
| Stream Processing Units | 384 |
| CPU Clock Speed | 902 MHz |
| Boost Clock | 927 MHz |
| Production Process | 28 nm |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Interface | 64 Bit |
| Memory Clock Speed | 5,010 MHz |
| Memory Bandwidth | 14.4 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 2.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Height | 1 Slots |
| Length | 14.8 cm |
| Width | 10.5 cm |
| HDMI Specification | HDMI 1.4b |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Passive |
| DirectX support | 12 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Synchronisation | G-Sync |
| Included in Delivery | Graphics Card |
Reviews
Can't find any faults
100% would buy again
Exceeds expectations
Absolutely brilliant 👍
Best thing I've bought in a while
Arrived safe and sound, very pleased
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.