ASUS GeForce RTX 4090 ROG Strix OC Edition 24GB GDDR6X White Edition
Brand: ASUS
Price: €2.688,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7210f8a4-fe39-4a9d-8abd-f0e4f19fc1cf
Description
Series: NVIDIA GeForce RTX 4090
TDP: 450 W
Dual Bios: yes
Colour: White
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Codename: Ada Lovelace
Chipset: NVIDIA AD102
Stream Processing Units: 16,384
Raytracing Units: 128
AI accelerators: 512
CPU Clock Speed: 2,230 MHz
Boost Clock: 2,640 MHz
Overclocked: yes
Production Process: 5 nm
L2 Cache: 72 MB
Chipset Features: NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA Encoder, NVIDIA Broadcast, AV1 Encoder, AV1 Decoder, NVIDIA GPU Boost, NVIDIA RTX IO, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA Reflex
Memory Size: 24 GB
Memory Type: GDDR6X
Memory Interface: 384 Bit
Memory Clock Speed: 21 Gbps / 10,502 MHz
Memory Bandwidth: 1,008 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 4.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 1 x 12VHPWR (16-pin)
Length: 35.76 cm
Width: 14.93 cm
Weight: 2,500 g
Low profile: no
Interfaces: 3x Display Port, 2x HDMI
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 1.4a
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Cooling Fan Type: ASUS Axial-tech
Number of Fans: 3
Fan Colour: White
Fan Specifications: Zero RPM
For: 4K
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.6
Upscaling: DLSS
Synchronisation: G-Sync
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| TDP | 450 W |
| Dual Bios | yes |
| Colour | White |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Ada Lovelace |
| Chipset | NVIDIA AD102 |
| Stream Processing Units | 16,384 |
| Raytracing Units | 128 |
| AI accelerators | 512 |
| CPU Clock Speed | 2,230 MHz |
| Boost Clock | 2,640 MHz |
| Overclocked | yes |
| Production Process | 5 nm |
| L2 Cache | 72 MB |
| Chipset Features | NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA Encoder, NVIDIA Broadcast, AV1 Encoder, AV1 Decoder, NVIDIA GPU Boost, NVIDIA RTX IO, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA Reflex |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Interface | 384 Bit |
| Memory Clock Speed | 21 Gbps / 10,502 MHz |
| Memory Bandwidth | 1,008 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 4.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 1 x 12VHPWR (16-pin) |
| Length | 35.76 cm |
| Width | 14.93 cm |
| Weight | 2,500 g |
| Low profile | no |
| Interfaces | 3x Display Port, 2x HDMI |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 1.4a |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Cooling Fan Type | ASUS Axial-tech |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Colour | White |
| Fan Specifications | Zero RPM |
| For | 4K |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.6 |
| Upscaling | DLSS |
| Synchronisation | G-Sync |
Reviews
Top stuff!
Perfect 👍
Every penny well spent
😍 Love it
Fast delivery, excellent item
Really happy with this
Quality is excellent. Worth every penny
Got exactly what I needed, very pleased
Exactly what I needed. Very happy with this.
Exactly what I was looking for
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.