ASUS Prime A520M-R
Brand: ASUS
Price: €41,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8dcc5d93-790d-4bcd-9759-2423769fb6af
Description
Chipset: AMD A520
CPU Socket: Socket AM4
Supports Multi-Core Processors: 16-Core
Compatible CPUs: AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 Pro 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 3 Pro 3000
CPU Support to: 105 Watt
Memory Slot: 2
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 3,200 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 5,100 MHz
Specification: PC4-25600
Maximum Memory Expansion: 64 GB
Storage Connectors: 1 x M.2, 4 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10
Network Port: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video Connector: 1 x HDMI
Audio Connector: 3 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 2 x PS/2, 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Power Connectors: 1 x 24-pin EATX, 1 x 4-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 1 x CPU Fan (4-pin), 2 x USB3.2 Gen1, 1 x TPM, 1 x S/PDIF-Out, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x COM/Ser, 4 x USB 2.0, 1 x 4-pin Case Fan
Number of USB Ports: 6 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0
Form Factor: Micro ATX
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
LAN Standard: 1x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
Number of PCI-X x 1 Slots: 1
BIOS: 128Mb UEFI BIOS
Colour: Black
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable
Specifications
| Product Type | Socket AM4 Mainboard |
|---|---|
| Chipset | AMD A520 |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Supports Multi-Core Processors | 16-Core |
| Compatible CPUs | AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 Pro 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 3 Pro 3000 |
| CPU Support to | 105 Watt |
| Memory Slot | 2 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 3,200 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 5,100 MHz |
| Specification | PC4-25600 |
| Maximum Memory Expansion | 64 GB |
| Storage Connectors | 1 x M.2, 4 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10 |
| Network Port | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video Connector | 1 x HDMI |
| Audio Connector | 3 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 2 x PS/2, 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin EATX, 1 x 4-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 1 x CPU Fan (4-pin), 2 x USB3.2 Gen1, 1 x TPM, 1 x S/PDIF-Out, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x COM/Ser, 4 x USB 2.0, 1 x 4-pin Case Fan |
| Number of USB Ports | 6 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0 |
| Form Factor | Micro ATX |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| LAN Standard | 1x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 1 |
| BIOS | 128Mb UEFI BIOS |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable |
Reviews
Really impressed, no complaints
Quality is top tier
Perfect!
Really good value for the price
Solid product, arrived quickly
100% would recommend
Even better than I thought
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Exactly what I needed, thanks!
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.