ASUS Prime B450-Plus
Brand: ASUS
Price: €85,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6630e164-b2f5-4dd8-a178-4c44e15056ab
Description
Chipset: AMD B450
CPU Socket: Socket AM4
Supports Multi-Core Processors: 8-Core
Compatible CPUs: AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 3 2000, AMD Ryzen 3 Pro, AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 5 2000, AMD Ryzen 5 Pro, AMD Ryzen 7, AMD Ryzen 7 2000, AMD Ryzen 7 Pro
Processor Codenames: Bristol Ridge, Pinnacle Ridge, Raven Ridge, Summit Ridge
CPU Support to: 95 Watt
Memory Slot: 4
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 3,200 MHz
Specification: PC4-21336
Specification (OC) max.: PC4-25600
Maximum Memory Expansion: 64 GB
Multi-GPU Support: AMD CrossFire
Storage Connectors: 1 x M.2, 6 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10
Network Port: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video Connectors: 1 x HDMI, 1 x DVI
Audio Connector: 3 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 1 x PS/2, 3 x USB3.2 Gen1, 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB2.0
Power Connectors: 1 x 24-pin EATX, 1 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x COM/Ser, 1 x CPU Fan (4-pin), 3 x Case Fan (4-pin)
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen2, 5 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0
Form Factor: ATX
Dimensions (HxW): 305 x 234 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: RealTek ALC887-VD2
LAN Chipset: Realtek RTL8111H
LAN Standard: 1x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 2
Number of PCI-X x 1 Slots: 3
BIOS: 128Mb UEFI BIOS
Colour: Black
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable
Specifications
| Product Type | Socket AM4 Mainboard |
|---|---|
| Chipset | AMD B450 |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Supports Multi-Core Processors | 8-Core |
| Compatible CPUs | AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 3 2000, AMD Ryzen 3 Pro, AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 5 2000, AMD Ryzen 5 Pro, AMD Ryzen 7, AMD Ryzen 7 2000, AMD Ryzen 7 Pro |
| Processor Codenames | Bristol Ridge, Pinnacle Ridge, Raven Ridge, Summit Ridge |
| CPU Support to | 95 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 3,200 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Specification (OC) max. | PC4-25600 |
| Maximum Memory Expansion | 64 GB |
| Multi-GPU Support | AMD CrossFire |
| Storage Connectors | 1 x M.2, 6 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10 |
| Network Port | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video Connectors | 1 x HDMI, 1 x DVI |
| Audio Connector | 3 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 1 x PS/2, 3 x USB3.2 Gen1, 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB2.0 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin EATX, 1 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x COM/Ser, 1 x CPU Fan (4-pin), 3 x Case Fan (4-pin) |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen2, 5 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0 |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 234 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | RealTek ALC887-VD2 |
| LAN Chipset | Realtek RTL8111H |
| LAN Standard | 1x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 2 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 3 |
| BIOS | 128Mb UEFI BIOS |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable |
Reviews
Quality is really good... can't complain about anything really.
Couldn't fault it
Top quality stuff, will order again
Better than I expected honestly
Everything came perfectly packaged
Arrived super quickly and works great 😊
Speedy delivery, impeccable condition
Can't fault anything about this
Worth it
Ordering more for friends
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.