ASUS Prime B760-Plus
Brand: ASUS
Price: €95,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 37525fdd-b7ce-478b-b086-8e59ce5d777e
Description
Chipset: Intel B760
CPU Socket: Socket 1700
Compatible CPUs: Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9
CPU Support to: 150 Watt
Memory Slot: 4
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Type: DDR5
Memory Clock Speed: 5,600 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 7,200 MHz
Maximum Memory Expansion: 128 GB
Storage Connectors: 4 x S-ATA3 600, 3 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Port: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video Connectors: 1 x Display Port, 1 x HDMI, 1 x VGA
Audio Connector: 3 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 1 x USB 3.2 Gen 2x2, 2 x USB3.2 Gen2, 1 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 2 x CPU Fan (4-pin), 1 x COM/Ser, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x S/PDIF-Out, 1 x TPM, 3 x Case Fan (4-pin), 3 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x Thunderbolt
Number of USB Ports: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 2 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0
Form Factor: ATX
Dimensions (HxW): 305 x 244 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
Number of PCI-X x 16 Slots: 2
Number of PCI-X x 1 Slots: 2
BIOS: 128Mb UEFI BIOS
Colour: Black
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable
Specifications
| Product Type | Socket 1700 Mainboard |
|---|---|
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Socket | Socket 1700 |
| Compatible CPUs | Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9 |
| CPU Support to | 150 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Type | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 5,600 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 7,200 MHz |
| Maximum Memory Expansion | 128 GB |
| Storage Connectors | 4 x S-ATA3 600, 3 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Port | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video Connectors | 1 x Display Port, 1 x HDMI, 1 x VGA |
| Audio Connector | 3 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2x2, 2 x USB3.2 Gen2, 1 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 2 x CPU Fan (4-pin), 1 x COM/Ser, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x S/PDIF-Out, 1 x TPM, 3 x Case Fan (4-pin), 3 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x Thunderbolt |
| Number of USB Ports | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 2 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0 |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 244 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 2 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 2 |
| BIOS | 128Mb UEFI BIOS |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable |
Reviews
Worth it
Can't find any faults
Five stars
Fantastic, ordering more!
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Can't find any faults
Love this! 😄
Fantastic, ordering more!
Highly recommend!
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.