ASUS Prime H310M-A R2.0
Brand: ASUS
Price: €121,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f3edb9ed-7793-47a5-8b15-45d75cc6c4de
Description
Serie: ASUS PRIME
Chipsatz-Serie: Intel H310
CPU-Sockel: Sockel 1151
unterstütze Multikernprozessoren: 6-Core
Geeignete CPUs: Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7
Chipsatz-Codename: Coffee Lake
CPU Support bis: 95 Watt
Anzahl RAM-Steckplätze: 2
RAM-Betriebsart: Dual-Channel
RAM Typ: DDR4
Speichertakt: 2.667 MHz
Spezifikation: PC4-21336
Speicherausbau maximal: 32 GB
Laufwerksanschlüsse: 1 x M.2, 4 x S-ATA3 600
S-ATA Geschwindigkeit: 6 Gbit/s
Netzwerkanschlüsse: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video-Anschlüsse: 1 x HDMI, 1 x DVI, 1 x VGA
Audio-Anschlüsse: 3 x Audio Connector
Peripherie-Anschlüsse: 2 x PS/2, 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Stromanschlüsse: 1 x 24-pin EATX, 1 x 4-pin ATX 12V
Anschlüsse intern (Port I/O): 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0, 1 x COM/Ser, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x Prozessorkühler (4-pin)
Anzahl USB-Ports: 4 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0
Formfaktor: Micro ATX
Abmessungen (HxB): 226 x 185 mm
Chipsatzkühlung: passiv
Soundmodus onboard: 7.1 Channel
Soundchip: RealTek ALC887
LAN-Chipsatz: Realtek RTL8111H
LAN-Standard: 1 x 1000 MBit/s
PCIe Version: PCIe 3.0
Anzahl PCI-E x 16 Slots: 1
Anzahl PCI-E x 1 Slots: 2
BIOS: 128Mb UEFI BIOS
Farbe: schwarz
Lieferumfang: Support CD, I/O Shield, 2 x S-ATA 6Gb/s Kabel
Specifications
| Produkttyp | Sockel 1151 Mainboard |
|---|---|
| Serie | ASUS PRIME |
| Chipsatz-Serie | Intel H310 |
| CPU-Sockel | Sockel 1151 |
| unterstütze Multikernprozessoren | 6-Core |
| Geeignete CPUs | Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 |
| Chipsatz-Codename | Coffee Lake |
| CPU Support bis | 95 Watt |
| Anzahl RAM-Steckplätze | 2 |
| RAM-Betriebsart | Dual-Channel |
| RAM Typ | DDR4 |
| Speichertakt | 2.667 MHz |
| Spezifikation | PC4-21336 |
| Speicherausbau maximal | 32 GB |
| Laufwerksanschlüsse | 1 x M.2, 4 x S-ATA3 600 |
| S-ATA Geschwindigkeit | 6 Gbit/s |
| Netzwerkanschlüsse | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video-Anschlüsse | 1 x HDMI, 1 x DVI, 1 x VGA |
| Audio-Anschlüsse | 3 x Audio Connector |
| Peripherie-Anschlüsse | 2 x PS/2, 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Stromanschlüsse | 1 x 24-pin EATX, 1 x 4-pin ATX 12V |
| Anschlüsse intern (Port I/O) | 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0, 1 x COM/Ser, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x Prozessorkühler (4-pin) |
| Anzahl USB-Ports | 4 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0 |
| Formfaktor | Micro ATX |
| Abmessungen (HxB) | 226 x 185 mm |
| Chipsatzkühlung | passiv |
| Soundmodus onboard | 7.1 Channel |
| Soundchip | RealTek ALC887 |
| LAN-Chipsatz | Realtek RTL8111H |
| LAN-Standard | 1 x 1000 MBit/s |
| PCIe Version | PCIe 3.0 |
| Anzahl PCI-E x 16 Slots | 1 |
| Anzahl PCI-E x 1 Slots | 2 |
| BIOS | 128Mb UEFI BIOS |
| Farbe | schwarz |
| Lieferumfang | Support CD, I/O Shield, 2 x S-ATA 6Gb/s Kabel |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
Really good value for the price
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.