ASUS PRIME LC 360 ARGB LCD
Brand: ASUS
Price: €98,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0949a920-8579-44d0-9de9-4a03d34a4229
Description
Series: Asus PRIME
Colour: Black
Backlight Colour: rgb
Volume Flow: 131.197 m³/h
Platforms: Intel, AMD
Compatible Sockets: socket 1150, socket 1200, socket 1851, socket 1155, socket 1156, socket 1151, socket 1700, socket AM5, socket AM4
Radiator Size: 360 mm
Fan Size: 120
Fan (pre-installed): 3
Fan (maximum): 6
Material: Plastics
Contact Surface: Copper
Heat Sink Dimensions: 91.4 x 91.4 x 62.3 mm
Display: LCD
Display Size (inches): 2.3 Inches
min. Pumpgeschwindigkeit: 800 rpm
max. Pumpgeschwindigkeit: 3,600 rpm
Power Connection: 4-Pin-PWM
Fan Dimensions: 120 x 120 x 25 mm
Min. Fan Speed: 800
Max. Fan Revolution: 2,500 rpm
Volumenstrom: 77.22 CFM
Max. Noise Emission: 36.5 dB
Noise Emission: 36.5 dB
Fan Control: yes
Automatic Fan Speed Control: PWM
Statischer Druck: 5.48
Cable Length: 400 mm
Specifications
| Product Types | CPU Cooler, AiO Water Cooler |
|---|---|
| Series | Asus PRIME |
| Colour | Black |
| Backlight Colour | rgb |
| Volume Flow | 131.197 m³/h |
| Platforms | Intel, AMD |
| Compatible Sockets | socket 1150, socket 1200, socket 1851, socket 1155, socket 1156, socket 1151, socket 1700, socket AM5, socket AM4 |
| Radiator Size | 360 mm |
| Fan Size | 120 |
| Fan (pre-installed) | 3 |
| Fan (maximum) | 6 |
| Material | Plastics |
| Contact Surface | Copper |
| Heat Sink Dimensions | 91.4 x 91.4 x 62.3 mm |
| Display | LCD |
| Display Size (inches) | 2.3 Inches |
| min. Pumpgeschwindigkeit | 800 rpm |
| max. Pumpgeschwindigkeit | 3,600 rpm |
| Power Connection | 4-Pin-PWM |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Min. Fan Speed | 800 |
| Max. Fan Revolution | 2,500 rpm |
| Volumenstrom | 77.22 CFM |
| Max. Noise Emission | 36.5 dB |
| Noise Emission | 36.5 dB |
| Fan Control | yes |
| Automatic Fan Speed Control | PWM |
| Statischer Druck | 5.48 |
| Cable Length | 400 mm |
Reviews
Just as advertised, very reliable
Fantastic product, really impressed
Spot on mate, spot on
Super satisfied 😊
Highly recommend!
Solid product, arrived quickly
Arrived safe and sound, very pleased
Exceeds expectations
Absolutely brilliant!
Amazing service and product 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.