ASUS Pro WS WRX90E-Sage SE
Brand: ASUS
Price: €1.034,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ea7a9f3f-eec6-4a05-86c6-d163011c5001
Description
CPU Support to: 350 Watt
Memory Slot: 8
RAM Operation Mode: Quad-Channel
RAM Types: DDR5, ECC
Memory Clock Speed (OC) max.: 6,000 MHz
Maximum Memory Expansion: 2,048 GB
Onboard Graphics: yes
Storage Connectors: 4 x M.2, 4 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Network Ports: 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI)
Video Connector: 1 x VGA
Audio Connector: 2 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 6 x USB3.2 Gen2, 1 x USB2.0
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 2 x CPU Fan (4-pin), 5 x Case Fan (4-pin), 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x COM/Ser, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x TPM
Number of USB Ports: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 6 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 5 x USB2.0
Form Factor: SSI EEB
Dimensions (HxW): 305 x 330 mm
Chipset Cooling: Active
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: RealTek ALC1220P
LAN Standard: 2 x 10G Base-T
Number of PCI-X x 16 Slots: 7
Colour: Black
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 4 x SATA 6Gb/s Cable, 1 x Q-Connector
Specifications
| Product Type | Socket sTR5 Mainboard |
|---|---|
| CPU Support to | 350 Watt |
| Memory Slot | 8 |
| RAM Operation Mode | Quad-Channel |
| RAM Types | DDR5, ECC |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 6,000 MHz |
| Maximum Memory Expansion | 2,048 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Storage Connectors | 4 x M.2, 4 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network Ports | 2 x RJ45 (LAN-Ports), 1 x RJ45 (IPMI) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Audio Connector | 2 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 6 x USB3.2 Gen2, 1 x USB2.0 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 2 x CPU Fan (4-pin), 5 x Case Fan (4-pin), 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x COM/Ser, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x TPM |
| Number of USB Ports | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 6 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 5 x USB2.0 |
| Form Factor | SSI EEB |
| Dimensions (HxW) | 305 x 330 mm |
| Chipset Cooling | Active |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | RealTek ALC1220P |
| LAN Standard | 2 x 10G Base-T |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 7 |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 4 x SATA 6Gb/s Cable, 1 x Q-Connector |
Reviews
Arrived super quickly and works great 😊
Worth the investment for sure
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Got exactly what I needed, very pleased
Great value for money. Will definitely be buying again.
Quality is top tier
Fantastic product, really impressed
Better than expected tbh
Top quality stuff, will order again
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.