ASUS R2314I-IM-A
Brand: ASUS
Price: €378,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bce1fdfe-6a00-4c04-ae7c-ecfdc4780088
Description
Supports Multi-Core Processors: Quadcore
Processor Codename: Picasso
CPU Support to: 35 Watt
Memory Slot: 2
RAM Types: DDR4, SO-DIMM
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Specification: PC4-21336
Maximum Memory Expansion: 32 GB
Onboard Graphics: yes
Storage Connectors: 1 x M.2, 1 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
Network Port: 2 x RJ45 (LAN-Ports)
Audio Connector: 2 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 2 x COM/Ser, 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB2.0
Power Connectors: 1 x DC, 1 x 4-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 4 x COM/Ser, 1 x USB3.2 Gen1, 2 x USB 2.0, 1 x 4-pin Case Fan, 1 x CPU Fan (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 1 x S/PDIF-Out, 1 x GPIO, 1 x TPM
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen2, 1 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0
Form Factor: Mini-ITX
Dimensions (HxW): 170 x 170 mm
Onboard Sound: 7.1 Channel
LAN Chipset: Realtek RTL8111H
LAN Standard: 2x 1000 MBit/s
Additional Slots: 1 x PCIe x8
Colour: Blue
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 1 x S-ATA 6Gb/s Cable
Specifications
| Product Type | integrated CPU Motherboard |
|---|---|
| Supports Multi-Core Processors | Quadcore |
| Processor Codename | Picasso |
| CPU Support to | 35 Watt |
| Memory Slot | 2 |
| RAM Types | DDR4, SO-DIMM |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Maximum Memory Expansion | 32 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Storage Connectors | 1 x M.2, 1 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| Network Port | 2 x RJ45 (LAN-Ports) |
| Audio Connector | 2 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 2 x COM/Ser, 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB2.0 |
| Power Connectors | 1 x DC, 1 x 4-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 4 x COM/Ser, 1 x USB3.2 Gen1, 2 x USB 2.0, 1 x 4-pin Case Fan, 1 x CPU Fan (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 1 x S/PDIF-Out, 1 x GPIO, 1 x TPM |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen2, 1 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0 |
| Form Factor | Mini-ITX |
| Dimensions (HxW) | 170 x 170 mm |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| LAN Chipset | Realtek RTL8111H |
| LAN Standard | 2x 1000 MBit/s |
| Additional Slots | 1 x PCIe x8 |
| Colour | Blue |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 1 x S-ATA 6Gb/s Cable |
Reviews
Quality is top tier
Does the job perfectly... will be ordering more
Speedy delivery, impeccable condition
Perfect! Exactly what I needed
Top quality, can't complain
Amazing value!
Best thing I've bought in a while
Spot on
Everything came perfectly packaged
Solid product, arrived quickly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.