ASUS Radeon RX 6700 XT TUF Gaming OC
Brand: ASUS
Price: €759,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 921efb5e-a995-4c49-ba5f-207b202e3681
Description
Series: AMD Radeon RX 6700 XT
Dual Bios: yes
Colour: Black
Chipset Manufacturer: AMD
Chipset Codename: RDNA 2 (Navi 2X)
Chipset: AMD Navi 22 XT
Stream Processing Units: 2,560
CPU Clock Speed: 2,321 MHz
Boost Clock: 2,534 MHz
Production Process: 7 nm
Chipset Features: AMD Radeon Chill, AMD Boost, AMD Radeon Software, AMD Image Sharping, AMD FidelityFX, AMD Eyefinity, AMD Anti-Lag, AMD Frame Rate Target Control (FRTC), AMD Radeon ReLive, Real-Time Ray Tracing, AMD Virtual Super Resolution (VSR), AMD Radeon Rays, AMD True Audio Next
Memory Size: 12 GB
Memory Type: GDDR6
Memory Interface: 192 Bit
Memory Clock Speed: 16 Gbps / 8,000 MHz
Memory Bandwidth: 384 GB/s
Slot: PCIe
PCIe Version: 4.0
PCIe Lanes: x16
Power Connection: 2 x 8-PIN
Length: 32.2 cm
Width: 15.2 cm
Interfaces: HDMI, 3x Display Port
HDMI Specification: HDMI 2.1
DisplayPort Version: DisplayPort 1.4a
Max. Resolution: 7680 x 4320 pixel
Maximum Number of Monitors: 4
Cooling System: Active
Number of Fans: 2
Fan Colour: Black
Fan Specifications: Zero RPM
For: 4K
DirectX support: 12.2
OpenGL Support: 4.6
Shader Model: 6.6
Upscaling: FSR
Synchronisation: FreeSync
Specifications
| Product Type | Gaming Graphics Card |
|---|---|
| Series | AMD Radeon RX 6700 XT |
| Dual Bios | yes |
| Colour | Black |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Codename | RDNA 2 (Navi 2X) |
| Chipset | AMD Navi 22 XT |
| Stream Processing Units | 2,560 |
| CPU Clock Speed | 2,321 MHz |
| Boost Clock | 2,534 MHz |
| Production Process | 7 nm |
| Chipset Features | AMD Radeon Chill, AMD Boost, AMD Radeon Software, AMD Image Sharping, AMD FidelityFX, AMD Eyefinity, AMD Anti-Lag, AMD Frame Rate Target Control (FRTC), AMD Radeon ReLive, Real-Time Ray Tracing, AMD Virtual Super Resolution (VSR), AMD Radeon Rays, AMD True Audio Next |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 192 Bit |
| Memory Clock Speed | 16 Gbps / 8,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 384 GB/s |
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 4.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connection | 2 x 8-PIN |
| Length | 32.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Interfaces | HDMI, 3x Display Port |
| HDMI Specification | HDMI 2.1 |
| DisplayPort Version | DisplayPort 1.4a |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixel |
| Maximum Number of Monitors | 4 |
| Cooling System | Active |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Colour | Black |
| Fan Specifications | Zero RPM |
| For | 4K |
| DirectX support | 12.2 |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Shader Model | 6.6 |
| Upscaling | FSR |
| Synchronisation | FreeSync |
Reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
Arrived well packaged, very pleased
Love this! 😄
Just as advertised, very reliable
100% would recommend
Brilliant!!!
Highly recommend!
😍 Love it
Amazing 👌
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.