ASUS ROG Crosshair VIII Extreme
Brand: ASUS
Price: €806,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5508cc61-862c-4df4-ad4b-dd7ddffd9d55
Description
Chipset: AMD X570
CPU Socket: Socket AM4
Supports Multi-Core Processors: 16-Core
Compatible CPUs: AMD Ryzen 3 2000, AMD Ryzen 5 2000, AMD Ryzen 5 Pro 2000, AMD Ryzen 7 2000, AMD Ryzen 7 Pro 2000, AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 3 Pro 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 7 Pro 3000
Processor Codenames: Matisse, Vermeer, Pinnacle Ridge, Picasso, Raven Ridge
CPU Support to: 105 Watt
Memory Slot: 4
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 3,200 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 5,100 MHz
Specification: PC4-25600
Maximum Memory Expansion: 128 GB
Multi-GPU Support: nVidia 2-Way SLI ready
Storage Connectors: 6 x S-ATA3 600, 5 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10
Network Port: 2 x RJ45 (LAN-Ports)
Audio Connectors: 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector
Back Panel I/O Port: 8 x USB3.2 Gen2
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 2 x CPU Fan (4-pin), 4 x Case Fan (4-pin), 1 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x Front Panel Audio Header
Number of USB Ports: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 9 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0
Form Factor: E-ATX
Dimensions (HxW): 305 x 277 mm
Onboard Sound: 7.1 Channel
Tonal System: DTS Sound Unbound
LAN Chipsets: Intel I225-V, Marvell AQtion AQC113CS
LAN Standard: 1 x 10G Base-T
Number of PCI-X x 16 Slots: 2
Number of PCI-X x 1 Slots: 1
Condenser Type: 10K-hr Solid
Colour: Black
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Socket AM4 Mainboard |
|---|---|
| Chipset | AMD X570 |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Supports Multi-Core Processors | 16-Core |
| Compatible CPUs | AMD Ryzen 3 2000, AMD Ryzen 5 2000, AMD Ryzen 5 Pro 2000, AMD Ryzen 7 2000, AMD Ryzen 7 Pro 2000, AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 3 Pro 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 7 Pro 3000 |
| Processor Codenames | Matisse, Vermeer, Pinnacle Ridge, Picasso, Raven Ridge |
| CPU Support to | 105 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 3,200 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 5,100 MHz |
| Specification | PC4-25600 |
| Maximum Memory Expansion | 128 GB |
| Multi-GPU Support | nVidia 2-Way SLI ready |
| Storage Connectors | 6 x S-ATA3 600, 5 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10 |
| Network Port | 2 x RJ45 (LAN-Ports) |
| Audio Connectors | 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Port | 8 x USB3.2 Gen2 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 2 x CPU Fan (4-pin), 4 x Case Fan (4-pin), 1 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x Front Panel Audio Header |
| Number of USB Ports | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 9 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0 |
| Form Factor | E-ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 277 mm |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Tonal System | DTS Sound Unbound |
| LAN Chipsets | Intel I225-V, Marvell AQtion AQC113CS |
| LAN Standard | 1 x 10G Base-T |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 2 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 1 |
| Condenser Type | 10K-hr Solid |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Absolutely brilliant 👍
Top quality
Every penny well spent
😍 Love it
Fast delivery, product is solid
Amazing value!
Very happy with this purchase
Very happy indeed 👍
Every penny well spent
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.