ASUS ROG Strix B550-A Gaming
Brand: ASUS
Price: €115,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9a89ade7-11aa-4536-bbc6-180049199eb6
Description
Series: Asus ROG Strix
CPU Socket: Socket AM4
Supports Multi-Core Processors: 16-Core
Compatible CPUs: AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 7 Pro 3000
Processor Codename: Matisse
CPU Support to: 105 Watt
Memory Slot: 4
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 3,200 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 5,100 MHz
Specification: PC4-25600
Maximum Memory Expansion: 128 GB
Multi-GPU Support: AMD 2-Way CrossFire
Storage Connectors: 2 x M.2, 6 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10
Network Port: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video Connectors: 1 x Display Port, 1 x HDMI
Audio Connectors: 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 2 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Power Connectors: 1 x 8-pin ATX 12V, 1 x 4-pin ATX 12V, 1 x 24-pin EATX
Internal I/O Connectors: 2 x CPU Fan (4-pin), 3 x Case Fan (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x Thunderbolt
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0
Form Factor: ATX
Dimensions (HxW): 305 x 244 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: SupremeFX S1220A
LAN Chipset: Intel I225-V
Number of PCI-X x 16 Slots: 2
Number of PCI-X x 1 Slots: 3
Colour: Black
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel, 4 x SATA 6Gb/s Cable
Specifications
| Product Type | Socket AM4 Mainboard |
|---|---|
| Series | Asus ROG Strix |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Supports Multi-Core Processors | 16-Core |
| Compatible CPUs | AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 7 Pro 3000 |
| Processor Codename | Matisse |
| CPU Support to | 105 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 3,200 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 5,100 MHz |
| Specification | PC4-25600 |
| Maximum Memory Expansion | 128 GB |
| Multi-GPU Support | AMD 2-Way CrossFire |
| Storage Connectors | 2 x M.2, 6 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10 |
| Network Port | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video Connectors | 1 x Display Port, 1 x HDMI |
| Audio Connectors | 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 2 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Power Connectors | 1 x 8-pin ATX 12V, 1 x 4-pin ATX 12V, 1 x 24-pin EATX |
| Internal I/O Connectors | 2 x CPU Fan (4-pin), 3 x Case Fan (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x Thunderbolt |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0 |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 244 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | SupremeFX S1220A |
| LAN Chipset | Intel I225-V |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 2 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 3 |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel, 4 x SATA 6Gb/s Cable |
Reviews
Arrived well packaged, very pleased
Fantastic, ordering more!
Fantastic, ordering more!
Quality is really good... can't complain about anything really.
Works great, good price
Really happy with this
Fast delivery, excellent item
Can't find any faults
Very pleased with this
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.