ASUS ROG Strix B650-A Gaming WiFi
Brand: ASUS
Price: €153,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2b508334-018f-43a0-b7e6-f32e5f16e776
Description
Series: Asus ROG Strix
Chipset: AMD B650
CPU Socket: Socket AM5
Supports Multi-Core Processors: 16-Core
CPU Support to: 170 Watt
Memory Slot: 4
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Type: DDR5
Memory Clock Speed: 5,200 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 6,400 MHz
Maximum Memory Expansion: 128 GB
Storage Connectors: 4 x S-ATA3 600, 3 x M.2
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10
Network Port: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video Connectors: 1 x HDMI, 1 x Display Port
Audio Connector: 5 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 1 x USB 3.2 Gen 2x2, 4 x USB2.0, 4 x USB3.2 Gen2
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 1 x 4-pin ATX 12V, 1 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 2 x CPU Fan (4-pin), 4 x Case Fan (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 1 x Thunderbolt, 1 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x S/PDIF-Out
Number of USB Ports: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 5 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 8 x USB2.0
Form Factor: ATX
Dimensions (HxW): 305 x 244 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
LAN Chipset: Intel I225-V
Number of PCI-X x 16 Slots: 2
Number of PCI-X x 1 Slots: 2
Colour: White
Included in Delivery: I/O Panel, Support CD, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable
Specifications
| Product Type | Socket AM5 Mainboard |
|---|---|
| Series | Asus ROG Strix |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Supports Multi-Core Processors | 16-Core |
| CPU Support to | 170 Watt |
| Memory Slot | 4 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Type | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 5,200 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 6,400 MHz |
| Maximum Memory Expansion | 128 GB |
| Storage Connectors | 4 x S-ATA3 600, 3 x M.2 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10 |
| Network Port | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video Connectors | 1 x HDMI, 1 x Display Port |
| Audio Connector | 5 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2x2, 4 x USB2.0, 4 x USB3.2 Gen2 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 1 x 4-pin ATX 12V, 1 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 2 x CPU Fan (4-pin), 4 x Case Fan (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 1 x Thunderbolt, 1 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x S/PDIF-Out |
| Number of USB Ports | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 5 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 8 x USB2.0 |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions (HxW) | 305 x 244 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| LAN Chipset | Intel I225-V |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 2 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 2 |
| Colour | White |
| Included in Delivery | I/O Panel, Support CD, 2 x S-ATA 6Gb/s Cable |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
Very pleased with this
Packaged so carefully, arrived perfect
Legit so good
Even better than I thought
Really happy with this
One of my best buys ever
Perfect! Exactly what I needed
Definitely worth the money
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.