ASUS ROG Strix B850-F Gaming WiFi7 Neo
Brand: ASUS
Price: €296,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c79dad02-50cc-4c47-9ca7-e093db740bcc
Description
Serie: ASUS ROG Strix
Chipsatz-Serie: AMD B850
CPU-Sockel: Sockel AM5
unterstütze Multikernprozessoren: 16-Core
Geeignete CPUs: AMD Ryzen 5 7000, AMD Ryzen 7 7000, AMD Ryzen 9 7000, AMD Ryzen 3 8000, AMD Ryzen 5 8000, AMD Ryzen 7 8000, AMD Ryzen 9 8000, AMD Ryzen 5 9000, AMD Ryzen 7 9000, AMD Ryzen 9 9000
Chipsatz-Codename: Granite Ridge
CPU Support bis: 170 Watt
Anzahl RAM-Steckplätze: 4
RAM-Betriebsart: Dual-Channel
RAM Typ: DDR5
Speichertakt (OC) max.: 9.000 MHz
Spezifikation (OC) max.: PC5-72000
Speicherausbau maximal: 256 GB
Laufwerksanschlüsse: 4 x M.2, 2 x S-ATA3 600
S-ATA Geschwindigkeit: 6 Gbit/s
RAID: ja
Raidlevel: 0, 1, 5, 10
Netzwerkanschlüsse: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video-Anschluss: 1 x HDMI
Audio-Anschlüsse: 2 x Audio Connector, 1 x SPDIF Optical
Peripherie-Anschlüsse: 4 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
physische Tasten: Clear CMOS, Flash BIOS, Start
Stromanschlüsse: 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V
Anschlüsse intern (Port I/O): 2 x Prozessorkühler (4-pin), 1 x Wasserpumpe (4-pin), 4 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x USB 3.2 Gen 2x2, 4 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x Front Panel Header, 1 x Thermal Sensor header, 1 x Thunderbolt, 3 x AURA Addressable Gen2 header, 1 x AIO Q-Connector
Anzahl USB-Ports: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 4 x USB3.2 Gen2, 10 x USB3.2 Gen1, 8 x USB2.0
Formfaktor: ATX
Abmessungen (HxB): 305 x 244 mm
Chipsatzkühlung: passiv
Soundmodus onboard: 7.1 Channel
Soundchip: RealTek ALC4080
LAN-Standard: 1 x 5G Base-T
WLAN-Standard: Wi-Fi 7
Bluetooth-Version: Bluetooth 5.4
PCIe Version: PCIe 5.0, PCIe 4.0
Anzahl PCI-E x 16 Slots: 1
BIOS: 512Mb UEFI BIOS
weitere Steckplätze: 1 x PCIe x4
Farbe: schwarz
Lieferumfang: Support CD, I/O Shield, 2 x S-ATA 6Gb/s Kabel, 1 x Wi-Fi Antenne, 1 x ROG key chain, 1 x ROG stickers, 3 x M.2 rubber package
Specifications
| Produkttyp | Sockel AM5 Mainboard |
|---|---|
| Serie | ASUS ROG Strix |
| Chipsatz-Serie | AMD B850 |
| CPU-Sockel | Sockel AM5 |
| unterstütze Multikernprozessoren | 16-Core |
| Geeignete CPUs | AMD Ryzen 5 7000, AMD Ryzen 7 7000, AMD Ryzen 9 7000, AMD Ryzen 3 8000, AMD Ryzen 5 8000, AMD Ryzen 7 8000, AMD Ryzen 9 8000, AMD Ryzen 5 9000, AMD Ryzen 7 9000, AMD Ryzen 9 9000 |
| Chipsatz-Codename | Granite Ridge |
| CPU Support bis | 170 Watt |
| Anzahl RAM-Steckplätze | 4 |
| RAM-Betriebsart | Dual-Channel |
| RAM Typ | DDR5 |
| Speichertakt (OC) max. | 9.000 MHz |
| Spezifikation (OC) max. | PC5-72000 |
| Speicherausbau maximal | 256 GB |
| Laufwerksanschlüsse | 4 x M.2, 2 x S-ATA3 600 |
| S-ATA Geschwindigkeit | 6 Gbit/s |
| RAID | ja |
| Raidlevel | 0, 1, 5, 10 |
| Netzwerkanschlüsse | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video-Anschluss | 1 x HDMI |
| Audio-Anschlüsse | 2 x Audio Connector, 1 x SPDIF Optical |
| Peripherie-Anschlüsse | 4 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| physische Tasten | Clear CMOS, Flash BIOS, Start |
| Stromanschlüsse | 1 x 24-pin ATX, 2 x 8-pin ATX 12V |
| Anschlüsse intern (Port I/O) | 2 x Prozessorkühler (4-pin), 1 x Wasserpumpe (4-pin), 4 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x USB 3.2 Gen 2x2, 4 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0, 1 x Front Panel Audio Header, 1 x Front Panel Header, 1 x Thermal Sensor header, 1 x Thunderbolt, 3 x AURA Addressable Gen2 header, 1 x AIO Q-Connector |
| Anzahl USB-Ports | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 4 x USB3.2 Gen2, 10 x USB3.2 Gen1, 8 x USB2.0 |
| Formfaktor | ATX |
| Abmessungen (HxB) | 305 x 244 mm |
| Chipsatzkühlung | passiv |
| Soundmodus onboard | 7.1 Channel |
| Soundchip | RealTek ALC4080 |
| LAN-Standard | 1 x 5G Base-T |
| WLAN-Standard | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth-Version | Bluetooth 5.4 |
| PCIe Version | PCIe 5.0, PCIe 4.0 |
| Anzahl PCI-E x 16 Slots | 1 |
| BIOS | 512Mb UEFI BIOS |
| weitere Steckplätze | 1 x PCIe x4 |
| Farbe | schwarz |
| Lieferumfang | Support CD, I/O Shield, 2 x S-ATA 6Gb/s Kabel, 1 x Wi-Fi Antenne, 1 x ROG key chain, 1 x ROG stickers, 3 x M.2 rubber package |
Reviews
Just brilliant
Super satisfied 😊
Top quality
Packaged so carefully, arrived perfect
Five stars
Fast delivery, product is solid
Fast delivery, product is solid
Great value for money
Fantastic product, really impressed
Arrived safe and sound, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.