ASUS TUF Gaming B650-Plus + AMD Ryzen 7 7700X
Brand: ASUS
Price: €314,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d2d6dafb-479c-457d-8286-224907e73ce7
Description
Serie: ASUS TUF Gaming
Chipsatz-Serie: AMD B650
CPU-Sockel: Sockel AM5
unterstütze Multikernprozessoren: 16-Core
Geeignete CPUs: AMD Ryzen 5 7000, AMD Ryzen 7 7000, AMD Ryzen 9 7000
Chipsatz-Codename: Raphael
CPU Support bis: 170 Watt
Anzahl RAM-Steckplätze: 4
RAM-Betriebsart: Dual-Channel
RAM Typ: DDR5
Speichertakt: 5.600 MHz
Speichertakt (OC) max.: 6.400 MHz
Spezifikation: PC5-44800
Spezifikation (OC) max.: PC5-51200
Speicherausbau maximal: 128 GB
Laufwerksanschlüsse: 4 x S-ATA3 600, 3 x M.2
S-ATA Geschwindigkeit: 6 Gbit/s
RAID: ja
Raidlevel: 0, 1, 10
Netzwerkanschlüsse: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video-Anschlüsse: 1 x HDMI, 1 x Display Port
Audio-Anschlüsse: 5 x Audio Connector
Peripherie-Anschlüsse: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 3 x USB3.2 Gen2, 4 x USB2.0
physische Tasten: Flash BIOS
Stromanschlüsse: 1 x 24-pin ATX, 1 x 4-pin ATX 12V, 1 x 8-pin ATX 12V
Anschlüsse intern (Port I/O): 2 x Prozessorkühler (4-pin), 4 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 4 x USB2.0, 3 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser, 1 x Thunderbolt
Anzahl USB-Ports: 1 x USB3.2 Gen 2x2, 3 x USB3.2 Gen2, 3 x USB3.2 Gen1, 8 x USB2.0
Formfaktor: ATX
Abmessungen (HxB): 305 x 244 mm
Chipsatzkühlung: passiv
Soundmodus onboard: 7.1 Channel
LAN-Standard: 1 x 2.5G Base-T
PCIe Version: PCIe 4.0
Anzahl PCI-E x 16 Slots: 2
Anzahl PCI-E x 1 Slots: 2
BIOS: 256Mb UEFI BIOS
Farbe: schwarz
Lieferumfang: I/O Shield, Support CD
Specifications
| Produkttyp | Sockel AM5 Mainboard |
|---|---|
| Serie | ASUS TUF Gaming |
| Chipsatz-Serie | AMD B650 |
| CPU-Sockel | Sockel AM5 |
| unterstütze Multikernprozessoren | 16-Core |
| Geeignete CPUs | AMD Ryzen 5 7000, AMD Ryzen 7 7000, AMD Ryzen 9 7000 |
| Chipsatz-Codename | Raphael |
| CPU Support bis | 170 Watt |
| Anzahl RAM-Steckplätze | 4 |
| RAM-Betriebsart | Dual-Channel |
| RAM Typ | DDR5 |
| Speichertakt | 5.600 MHz |
| Speichertakt (OC) max. | 6.400 MHz |
| Spezifikation | PC5-44800 |
| Spezifikation (OC) max. | PC5-51200 |
| Speicherausbau maximal | 128 GB |
| Laufwerksanschlüsse | 4 x S-ATA3 600, 3 x M.2 |
| S-ATA Geschwindigkeit | 6 Gbit/s |
| RAID | ja |
| Raidlevel | 0, 1, 10 |
| Netzwerkanschlüsse | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video-Anschlüsse | 1 x HDMI, 1 x Display Port |
| Audio-Anschlüsse | 5 x Audio Connector |
| Peripherie-Anschlüsse | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 3 x USB3.2 Gen2, 4 x USB2.0 |
| physische Tasten | Flash BIOS |
| Stromanschlüsse | 1 x 24-pin ATX, 1 x 4-pin ATX 12V, 1 x 8-pin ATX 12V |
| Anschlüsse intern (Port I/O) | 2 x Prozessorkühler (4-pin), 4 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 4 x USB2.0, 3 x USB3.2 Gen1, 1 x COM/Ser, 1 x Thunderbolt |
| Anzahl USB-Ports | 1 x USB3.2 Gen 2x2, 3 x USB3.2 Gen2, 3 x USB3.2 Gen1, 8 x USB2.0 |
| Formfaktor | ATX |
| Abmessungen (HxB) | 305 x 244 mm |
| Chipsatzkühlung | passiv |
| Soundmodus onboard | 7.1 Channel |
| LAN-Standard | 1 x 2.5G Base-T |
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Anzahl PCI-E x 16 Slots | 2 |
| Anzahl PCI-E x 1 Slots | 2 |
| BIOS | 256Mb UEFI BIOS |
| Farbe | schwarz |
| Lieferumfang | I/O Shield, Support CD |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Quality is really good... can't complain about anything really.
Exceeds expectations
Perfect! 10/10 ⭐
Absolutely worth it
Spot on
Does the job
Speedy delivery, impeccable condition
cant fault it tbh
Such good value... impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.