ASUS TUF Gaming B760M-E D4
Brand: ASUS
Price: €213,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0c83f69a-fead-4da7-aea7-2b3fa530ad80
Description
Serie: ASUS TUF Gaming
Chipsatz-Serie: Intel B760
CPU-Sockel: Sockel 1700
Geeignete CPUs: Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9
Chipsatz-Codename: Raptor Lake
CPU Support bis: 150 Watt
Anzahl RAM-Steckplätze: 4
RAM-Betriebsart: Dual-Channel
RAM Typ: DDR4
Speichertakt: 3.200 MHz
Speichertakt (OC) max.: 5.333 MHz
Spezifikation: PC4-25600
Spezifikation (OC) max.: PC4-42664
Speicherausbau maximal: 128 GB
Laufwerksanschlüsse: 2 x M.2, 4 x S-ATA3 600
S-ATA Geschwindigkeit: 6 Gbit/s
RAID: ja
Raidlevel: 0, 1, 5, 10
Netzwerkanschlüsse: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video-Anschlüsse: 1 x Display Port, 1 x HDMI
Audio-Anschlüsse: 3 x Audio Connector
Peripherie-Anschlüsse: 1 x PS/2, 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
Stromanschlüsse: 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V, 1 x 4-pin ATX 12V
Anschlüsse intern (Port I/O): 2 x Prozessorkühler (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 4 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0, 1 x COM/Ser, 1 x S/PDIF-Ausgang
Anzahl USB-Ports: 3 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0
Formfaktor: Micro ATX
Abmessungen (HxB): 244 x 244 mm
Chipsatzkühlung: passiv
Soundmodus onboard: 7.1 Channel
LAN-Standard: 1 x 2.5G Base-T
PCIe Version: PCIe 4.0
Anzahl PCI-E x 16 Slots: 2
Anzahl PCI-E x 1 Slots: 1
BIOS: 128Mb UEFI BIOS
Farbe: schwarz
Lieferumfang: Support CD, I/O Shield, 2 x S-ATA 6Gb/s Kabel, M.2 Schrauben
Specifications
| Produkttyp | Sockel 1700 Mainboard |
|---|---|
| Serie | ASUS TUF Gaming |
| Chipsatz-Serie | Intel B760 |
| CPU-Sockel | Sockel 1700 |
| Geeignete CPUs | Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9 |
| Chipsatz-Codename | Raptor Lake |
| CPU Support bis | 150 Watt |
| Anzahl RAM-Steckplätze | 4 |
| RAM-Betriebsart | Dual-Channel |
| RAM Typ | DDR4 |
| Speichertakt | 3.200 MHz |
| Speichertakt (OC) max. | 5.333 MHz |
| Spezifikation | PC4-25600 |
| Spezifikation (OC) max. | PC4-42664 |
| Speicherausbau maximal | 128 GB |
| Laufwerksanschlüsse | 2 x M.2, 4 x S-ATA3 600 |
| S-ATA Geschwindigkeit | 6 Gbit/s |
| RAID | ja |
| Raidlevel | 0, 1, 5, 10 |
| Netzwerkanschlüsse | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video-Anschlüsse | 1 x Display Port, 1 x HDMI |
| Audio-Anschlüsse | 3 x Audio Connector |
| Peripherie-Anschlüsse | 1 x PS/2, 2 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0 |
| Stromanschlüsse | 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V, 1 x 4-pin ATX 12V |
| Anschlüsse intern (Port I/O) | 2 x Prozessorkühler (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 4 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0, 1 x COM/Ser, 1 x S/PDIF-Ausgang |
| Anzahl USB-Ports | 3 x USB3.2 Gen2, 4 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0 |
| Formfaktor | Micro ATX |
| Abmessungen (HxB) | 244 x 244 mm |
| Chipsatzkühlung | passiv |
| Soundmodus onboard | 7.1 Channel |
| LAN-Standard | 1 x 2.5G Base-T |
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Anzahl PCI-E x 16 Slots | 2 |
| Anzahl PCI-E x 1 Slots | 1 |
| BIOS | 128Mb UEFI BIOS |
| Farbe | schwarz |
| Lieferumfang | Support CD, I/O Shield, 2 x S-ATA 6Gb/s Kabel, M.2 Schrauben |
Reviews
Brilliant!!!
Absolutely brilliant 👍
Perfect! Exactly what I needed
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Absolutely brilliant 👍
Brilliant, no complaints at all
Very happy with this purchase
Quality is excellent. Worth every penny
Such good value... impressed
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.