ASUS TUF Gaming LC II 240 ARGB
Brand: ASUS
Price: €71,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1a05098a-88e1-4a39-a903-e3e55c059608
Description
Series: Asus TUF Gaming
Colour: Black
Backlight Colour: rgb
Volume Flow: 113.834 m³/h
Compatible Software: ASUS Aura
Platforms: AMD, Intel
Compatible Sockets: socket AM5, socket AM4, socket 1700, socket 1200, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150
Radiator Size: 240 mm
Fan Size: 120
Fan (pre-installed): 2
Fan (maximum): 4
Contact Surface: Copper
Fan Dimensions: 120 x 120 x 25 mm
Min. Fan Speed: 800
Max. Fan Revolution: 2,000 rpm
Volumenstrom: 67 CFM
Max. Noise Emission: 29 dB
Noise Emission: 29 dB
Statischer Druck: 3
Specifications
| Product Types | AiO Water Cooler, CPU Cooler |
|---|---|
| Series | Asus TUF Gaming |
| Colour | Black |
| Backlight Colour | rgb |
| Volume Flow | 113.834 m³/h |
| Compatible Software | ASUS Aura |
| Platforms | AMD, Intel |
| Compatible Sockets | socket AM5, socket AM4, socket 1700, socket 1200, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150 |
| Radiator Size | 240 mm |
| Fan Size | 120 |
| Fan (pre-installed) | 2 |
| Fan (maximum) | 4 |
| Contact Surface | Copper |
| Fan Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Min. Fan Speed | 800 |
| Max. Fan Revolution | 2,000 rpm |
| Volumenstrom | 67 CFM |
| Max. Noise Emission | 29 dB |
| Noise Emission | 29 dB |
| Statischer Druck | 3 |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Top quality stuff, will order again
Amazing quality for the price!
Five stars
Everything came perfectly packaged
Exactly what I wanted
Exactly as the description, cheers!
Fantastic quality, unbeatable price!
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Perfect! Exactly what I needed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.