AZZA Galeforce 240 ARGB
Brand: AZZA
Price: €56,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b511119d-efeb-42e8-bae8-edb8048a716d
Description
Colour: Black
Backlight Colour: rgb
Volume Flow: 91.746 m³/h
Compatible Sockets: socket FM+, socket FM2, socket FM1, socket AM4, socket AM3+, socket AM3, socket AM2+, socket AM2, socket 2066, socket 2011-3, socket 2011, socket 1700, socket 1366, socket 1200, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150
Fan Size: 120
Fan (pre-installed): 2
Heat Sink Dimensions: 240 x 120 x 52 mm
max. Pumpgeschwindigkeit: 2,600 rpm
Power Connection: 3-Pin
Nominal Voltage: 12 V
Fan Dimensions: 120 mm
Min. Fan Speed: 650
Max. Fan Revolution: 1,800 rpm
Volumenstrom: 54 CFM
Max. Noise Emission: 27 dB
Noise Emission: 27 dB
Statischer Druck: 1.44
Specifications
| Product Types | Watercooling Kit, CPU Cooler |
|---|---|
| Colour | Black |
| Backlight Colour | rgb |
| Volume Flow | 91.746 m³/h |
| Compatible Sockets | socket FM+, socket FM2, socket FM1, socket AM4, socket AM3+, socket AM3, socket AM2+, socket AM2, socket 2066, socket 2011-3, socket 2011, socket 1700, socket 1366, socket 1200, socket 1156, socket 1155, socket 1151, socket 1150 |
| Fan Size | 120 |
| Fan (pre-installed) | 2 |
| Heat Sink Dimensions | 240 x 120 x 52 mm |
| max. Pumpgeschwindigkeit | 2,600 rpm |
| Power Connection | 3-Pin |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Fan Dimensions | 120 mm |
| Min. Fan Speed | 650 |
| Max. Fan Revolution | 1,800 rpm |
| Volumenstrom | 54 CFM |
| Max. Noise Emission | 27 dB |
| Noise Emission | 27 dB |
| Statischer Druck | 1.44 |
Reviews
Excellent stuff
Works great, good price
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Quality stuff 💯
Highly recommend!
One of my best buys ever
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Such good value... impressed
Better than expected tbh
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.