be quiet! Dark Power 13 750W
Brand: be
Price: €190,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3ef258d4-5ace-43a9-b27c-50289203f93b
Description
Form Factor: ATX12V 3.0
Series: be quiet! Dark Power Series
PCI Express Connectors (8-Pin): 4
Serial ATA Connections: 4
Cable Management: Fully Modular
Motherboard Power Connectors: ATX12V / EPS12V (4+4 Pins), ATX12V / EPS12V (20+4 pins), ATX12V / EPS12V (8 Pins)
Floppy: 1
Additional Connection: 1 x 12VHPWR
Mains Voltage: 100 - 240 Volt
Mains Frequency: 50 - 60 Hz
Current + 12V: 110 A
Combined Power 3.3V/5V: 110 Watt
Combined Power 12V: 744 Watt
Tensione +3.3V: 22
Tensione +5V: 22
Tensione -12V: 0.5 A
Tensione +5VSB: 3 A
Safety Features (PSU Protection): Over Current Protection (OCP), Over Voltage Protection (OVP), Under Voltage Protection (UVP), Short Circuit Protection (SCP), Over Temperature Protection (OTP), Over Power Protection (OPP)
Cooling System: active
Max Fans: 1
Fan Diameter: 135 mm
RPMs: 2,100 rpm
Power Factor Correction: active
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Power Supply Unit |
|---|---|
| Form Factor | ATX12V 3.0 |
| Series | be quiet! Dark Power Series |
| PCI Express Connectors (8-Pin) | 4 |
| Serial ATA Connections | 4 |
| Cable Management | Fully Modular |
| Motherboard Power Connectors | ATX12V / EPS12V (4+4 Pins), ATX12V / EPS12V (20+4 pins), ATX12V / EPS12V (8 Pins) |
| Floppy | 1 |
| Additional Connection | 1 x 12VHPWR |
| Mains Voltage | 100 - 240 Volt |
| Mains Frequency | 50 - 60 Hz |
| Current + 12V | 110 A |
| Combined Power 3.3V/5V | 110 Watt |
| Combined Power 12V | 744 Watt |
| Tensione +3.3V | 22 |
| Tensione +5V | 22 |
| Tensione -12V | 0.5 A |
| Tensione +5VSB | 3 A |
| Safety Features (PSU Protection) | Over Current Protection (OCP), Over Voltage Protection (OVP), Under Voltage Protection (UVP), Short Circuit Protection (SCP), Over Temperature Protection (OTP), Over Power Protection (OPP) |
| Cooling System | active |
| Max Fans | 1 |
| Fan Diameter | 135 mm |
| RPMs | 2,100 rpm |
| Power Factor Correction | active |
| Colour | Black |
Reviews
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Top quality
Perfect! Exactly what I needed
Absolutely brilliant 👍
Really good value for the price
Even better than I thought
Fantastic, ordering more!
Does the job perfectly... will be ordering more
100% would recommend
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.