be quiet! Pure Rock 2 Black (BK007)
Brand: be
Price: €44,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 22726a88-68a9-4053-ac05-95c4995c4878
Description
Compatible Sockets: Socket 1150, Socket 1151, Socket 1155, Socket 1156, Socket AM2+, Socket AM2, Socket AM3, Socket AM3+, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+
Compatibility: AMD, Intel
Cooling Method: Active
Port: 4 pin
Noise Level: 25.4 dB
Max. Revolution: 1,500 rpm
Number of Fans: 1
Fan Position: To the Side
Fan Diameter: 92 mm
Cooler Colour: Black
Materials: Aluminium, Copper
Number of Heat Pipes: 3
Heat Pipes Diameter: 6 mm
Overall Width: 121 mm
Combined Depth: 88 mm
Total Height: 155 mm
Weight: 575 g
Nominal Voltage: 12 V
Specifications
| Product Type | Tower Cooler |
|---|---|
| Compatible Sockets | Socket 1150, Socket 1151, Socket 1155, Socket 1156, Socket AM2+, Socket AM2, Socket AM3, Socket AM3+, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Compatibility | AMD, Intel |
| Cooling Method | Active |
| Port | 4 pin |
| Noise Level | 25.4 dB |
| Max. Revolution | 1,500 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Position | To the Side |
| Fan Diameter | 92 mm |
| Cooler Colour | Black |
| Materials | Aluminium, Copper |
| Number of Heat Pipes | 3 |
| Heat Pipes Diameter | 6 mm |
| Overall Width | 121 mm |
| Combined Depth | 88 mm |
| Total Height | 155 mm |
| Weight | 575 g |
| Nominal Voltage | 12 V |
Reviews
Top quality
Does the job perfectly... will be ordering more
Highly recommend!
Worth it
Worth the investment for sure
No issues whatsoever
Wow! Amazing value
Worth the investment for sure
Got it super fast! Very happy
Exactly what I was looking for
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.