DeepCool CH370 White
Brand: DeepCool
Price: €46,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 21788f7d-0864-4c1f-822a-034fda6b62f1
Description
3.5" Disk Drive Slots int.: 2
Disk Tray 2.5: 2
Features: Side window
Fan (pre-installed): 1
Fan Size: 1 x 120
Motherboards: mini ITX, micro ATX
Front Connections: USB 3.0, HD-Audio
Slots: 4
Materials: Steel, Plastic
max. CPU Fan Height: 165 mm
Max. Graphics Card Length: 320 mm
For Water Cooling: yes
Colour: White
Height: 431 mm
Width: 215 mm
Depth: 413 mm
Weight: 5.3 kg
Specifications
| Product Type | Mini Tower |
|---|---|
| 3.5" Disk Drive Slots int. | 2 |
| Disk Tray 2.5 | 2 |
| Features | Side window |
| Fan (pre-installed) | 1 |
| Fan Size | 1 x 120 |
| Motherboards | mini ITX, micro ATX |
| Front Connections | USB 3.0, HD-Audio |
| Slots | 4 |
| Materials | Steel, Plastic |
| max. CPU Fan Height | 165 mm |
| Max. Graphics Card Length | 320 mm |
| For Water Cooling | yes |
| Colour | White |
| Height | 431 mm |
| Width | 215 mm |
| Depth | 413 mm |
| Weight | 5.3 kg |
Reviews
Exceeds expectations
Thanks for getting it here so quick
Can't find any faults
cant fault it tbh
Exactly what I wanted
Quality and price are unbeatable
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.