DeepCool CH780 Black
Brand: DeepCool
Price: €162,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c84a17a0-7a7b-455a-9829-9bbfc0be6c82
Description
3.5" Disk Drive Slots int.: 2
Disk Tray 2.5: 2
Features: Side window, Cable Mangement
Fan (pre-installed): 3
Fan Size: 3 x 140
LED Fan: 3
Motherboards: E-ATX, ATX, micro ATX, mini ITX
Front Connections: USB 3.0, USB-C, HD-Audio
Slots: 3
Material: Steel
max. CPU Fan Height: 132 mm
Max. Graphics Card Length: 480 mm
For Water Cooling: yes
LED Colour: RGB
ARGB: yes
Colour: Black
Height: 551 mm
Width: 250 mm
Depth: 528 mm
Weight: 13.7 kg
Connections: 4 x USB 3.0, 1 x USB-C
Specifications
| Product Type | Midi Tower |
|---|---|
| 3.5" Disk Drive Slots int. | 2 |
| Disk Tray 2.5 | 2 |
| Features | Side window, Cable Mangement |
| Fan (pre-installed) | 3 |
| Fan Size | 3 x 140 |
| LED Fan | 3 |
| Motherboards | E-ATX, ATX, micro ATX, mini ITX |
| Front Connections | USB 3.0, USB-C, HD-Audio |
| Slots | 3 |
| Material | Steel |
| max. CPU Fan Height | 132 mm |
| Max. Graphics Card Length | 480 mm |
| For Water Cooling | yes |
| LED Colour | RGB |
| ARGB | yes |
| Colour | Black |
| Height | 551 mm |
| Width | 250 mm |
| Depth | 528 mm |
| Weight | 13.7 kg |
| Connections | 4 x USB 3.0, 1 x USB-C |
Reviews
Five stars
Top quality stuff, will order again
Delivered when promised... very satisfied
Fantastic, ordering more!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Just brilliant
Top quality stuff, will order again
Quality is excellent. Worth every penny
One of my best buys ever
Fantastic product, really impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.