GigaByte B550 Aorus Master
Brand: GigaByte
Price: €510,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0aca31df-5985-4c2c-bb29-24c01af60f15
Description
Serie: Gigabyte AORUS
Chipsatz-Serie: AMD B550
CPU-Sockel: Sockel AM4
unterstütze Multikernprozessoren: 16-Core
Geeignete CPUs: AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 9 Pro 3000, AMD Ryzen 7 Pro 3000, AMD Ryzen 3 3000X, AMD Ryzen 5 3000X, AMD Ryzen 7 3000X, AMD Ryzen 9 3000X
Chipsatz-Codename: Matisse
CPU Support bis: 105 Watt
Anzahl RAM-Steckplätze: 4
RAM-Betriebsart: Dual-Channel
RAM Typ: DDR4
Speichertakt: 3.200 MHz
Speichertakt (OC) max.: 5.400 MHz
Spezifikation: PC4-25600
Spezifikation (OC) max.: PC4-43200
Speicherausbau maximal: 128 GB
Laufwerksanschlüsse: 6 x S-ATA3 600, 3 x M.2
S-ATA Geschwindigkeit: 6 Gbit/s
RAID: ja
Raidlevel: 0, 1, 10
Netzwerkanschlüsse: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video-Anschluss: 1 x HDMI
Audio-Anschlüsse: 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector
Peripherie-Anschlüsse: 6 x USB2.0, 6 x USB3.2 Gen2
Stromanschlüsse: 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V, 1 x 4-pin ATX 12V
Anschlüsse intern (Port I/O): 2 x Prozessorkühler (4-pin), 6 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0, 1 x TPM
Anzahl USB-Ports: 6 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 10 x USB2.0
Formfaktor: ATX
Abmessungen (HxB): 305 x 244 mm
Chipsatzkühlung: passiv
Soundmodus onboard: 7.1 Channel
Soundchip: RealTek ALC1220-VB
LAN-Standard: 1 x 2.5G Base-T
WLAN-Standard: Wi-Fi 6 (ax)
Bluetooth-Version: Bluetooth 5.0
PCIe Version: PCIe 4.0
Anzahl PCI-E x 16 Slots: 3
BIOS: 2x 256Mb UEFI BIOS
Farbe: schwarz
Lieferumfang: Support CD, I/O Shield
Specifications
| Produkttyp | Sockel AM4 Mainboard |
|---|---|
| Serie | Gigabyte AORUS |
| Chipsatz-Serie | AMD B550 |
| CPU-Sockel | Sockel AM4 |
| unterstütze Multikernprozessoren | 16-Core |
| Geeignete CPUs | AMD Ryzen 3 3000, AMD Ryzen 5 3000, AMD Ryzen 5 Pro 3000, AMD Ryzen 7 3000, AMD Ryzen 9 3000, AMD Ryzen 9 Pro 3000, AMD Ryzen 7 Pro 3000, AMD Ryzen 3 3000X, AMD Ryzen 5 3000X, AMD Ryzen 7 3000X, AMD Ryzen 9 3000X |
| Chipsatz-Codename | Matisse |
| CPU Support bis | 105 Watt |
| Anzahl RAM-Steckplätze | 4 |
| RAM-Betriebsart | Dual-Channel |
| RAM Typ | DDR4 |
| Speichertakt | 3.200 MHz |
| Speichertakt (OC) max. | 5.400 MHz |
| Spezifikation | PC4-25600 |
| Spezifikation (OC) max. | PC4-43200 |
| Speicherausbau maximal | 128 GB |
| Laufwerksanschlüsse | 6 x S-ATA3 600, 3 x M.2 |
| S-ATA Geschwindigkeit | 6 Gbit/s |
| RAID | ja |
| Raidlevel | 0, 1, 10 |
| Netzwerkanschlüsse | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video-Anschluss | 1 x HDMI |
| Audio-Anschlüsse | 1 x SPDIF Optical, 5 x Audio Connector |
| Peripherie-Anschlüsse | 6 x USB2.0, 6 x USB3.2 Gen2 |
| Stromanschlüsse | 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V, 1 x 4-pin ATX 12V |
| Anschlüsse intern (Port I/O) | 2 x Prozessorkühler (4-pin), 6 x Gehäuselüfter (4-pin), 1 x Front Panel Audio Header, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB2.0, 1 x TPM |
| Anzahl USB-Ports | 6 x USB3.2 Gen2, 2 x USB3.2 Gen1, 10 x USB2.0 |
| Formfaktor | ATX |
| Abmessungen (HxB) | 305 x 244 mm |
| Chipsatzkühlung | passiv |
| Soundmodus onboard | 7.1 Channel |
| Soundchip | RealTek ALC1220-VB |
| LAN-Standard | 1 x 2.5G Base-T |
| WLAN-Standard | Wi-Fi 6 (ax) |
| Bluetooth-Version | Bluetooth 5.0 |
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Anzahl PCI-E x 16 Slots | 3 |
| BIOS | 2x 256Mb UEFI BIOS |
| Farbe | schwarz |
| Lieferumfang | Support CD, I/O Shield |
Reviews
Very happy indeed 👍
Amazing quality for the price!
Fantastic quality, unbeatable price!
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Worth it
One of my best buys ever
Works great, good price
Honestly fantastic
Seriously good value
Better than I expected honestly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.