GigaByte GA-78LMT-S2 R2
Brand: GigaByte
Price: €38,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7a65c7c3-d2a7-40f2-99c5-258ac13f3c99
Description
Chipset: AMD 760G
CPU Socket: Socket AM3+
Supports Multi-Core Processors: 8-Core
Compatible CPUs: AMD FX, AMD Phenom II, AMD Athlon II
Processor Codenames: Bulldozer, Vishera, Thuban, Zosma, Deneb, Heka, Callisto, Propus, Regor, Sargas
CPU Support to: 95 Watt
QuickPath Interface: 5.2 GT/s
Memory Slot: 2
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Type: DDR3
Memory Clock Speed: 1,066 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 1,333 MHz
Specification (OC) max.: PC3-10600
Maximum Memory Expansion: 16 GB
Onboard Graphics: yes
Graphics Memory: Shared Memory max. 1024 MB
Storage Connector: 6 x S-ATA2 300
SATA Speed: 3 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10, JBOD
Network Port: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video Connector: 1 x VGA
Audio Connector: 3 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 4 x USB2.0, 2 x PS/2
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 1 x 4-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 4 x USB 2.0, 1 x COM/Ser, 1 x 3-pin Case Fan, 1 x CPU Fan (4-pin)
USB Ports: 8 x USB2.0
Form Factor: Micro ATX
Dimensions (HxW): 244 x 188 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: RealTek ALC887
LAN Standard: 1x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 1
Number of PCI-X x 1 Slots: 1
Number of PCI Slots: 1 x PCI
BIOS: 32Mb EFI BIOS
Specifications
| Product Type | Socket AM3+ Mainboard |
|---|---|
| Chipset | AMD 760G |
| CPU Socket | Socket AM3+ |
| Supports Multi-Core Processors | 8-Core |
| Compatible CPUs | AMD FX, AMD Phenom II, AMD Athlon II |
| Processor Codenames | Bulldozer, Vishera, Thuban, Zosma, Deneb, Heka, Callisto, Propus, Regor, Sargas |
| CPU Support to | 95 Watt |
| QuickPath Interface | 5.2 GT/s |
| Memory Slot | 2 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Type | DDR3 |
| Memory Clock Speed | 1,066 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 1,333 MHz |
| Specification (OC) max. | PC3-10600 |
| Maximum Memory Expansion | 16 GB |
| Onboard Graphics | yes |
| Graphics Memory | Shared Memory max. 1024 MB |
| Storage Connector | 6 x S-ATA2 300 |
| SATA Speed | 3 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10, JBOD |
| Network Port | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video Connector | 1 x VGA |
| Audio Connector | 3 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 4 x USB2.0, 2 x PS/2 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 1 x 4-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 4 x USB 2.0, 1 x COM/Ser, 1 x 3-pin Case Fan, 1 x CPU Fan (4-pin) |
| USB Ports | 8 x USB2.0 |
| Form Factor | Micro ATX |
| Dimensions (HxW) | 244 x 188 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | RealTek ALC887 |
| LAN Standard | 1x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 1 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 1 |
| Number of PCI Slots | 1 x PCI |
| BIOS | 32Mb EFI BIOS |
Reviews
Absolutely brilliant 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.