GigaByte GA-AB350M-HD3
Brand: GigaByte
Price: €89,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 95f814cd-d9d3-4809-bdab-4399e07334b2
Description
Chipset: AMD B350
CPU Socket: Socket AM4
Supports Multi-Core Processors: 8-Core
Compatible CPUs: AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 7, AMD Bristol A6, AMD Bristol A8, AMD Bristol A10, AMD Bristol A12, AMD Athlon II X4
Processor Codenames: Summit Ridge, Bristol Ridge
CPU Support to: 95 Watt
Memory Slot: 2
RAM Operation Mode: Dual-Channel
RAM Type: DDR4
Memory Clock Speed: 2,667 MHz
Memory Clock Speed (OC) max.: 3,200 MHz
Specification: PC4-21336
Specification (OC) max.: PC4-25600
Maximum Memory Expansion: 32 GB
Multi-GPU Support: AMD 2-Way CrossFire, AMD Quad CrossFire
Storage Connectors: 1 x M.2, 6 x S-ATA3 600
SATA Speed: 6 Gbit/s
RAID: yes
Raid Levels: 0, 1, 10
Network Port: 1 x RJ45 (LAN-Port)
Video Connectors: 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x DVI
Audio Connector: 3 x Audio Connector
Back Panel I/O Ports: 2 x USB2.0, 1 x PS/2, 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB3.2 Gen2
Power Connectors: 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V
Internal I/O Connectors: 1 x CPU Fan (4-pin), 1 x 4-pin Case Fan, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x TPM, 1 x COM/Ser
Number of USB Ports: 2 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0
Form Factor: Micro ATX
Dimensions (HxW): 244 x 215 mm
Chipset Cooling: Passive
Onboard Sound: 7.1 Channel
Sound Chip: RealTek ALC887
LAN Standard: 1x 1000 MBit/s
Number of PCI-X x 16 Slots: 2
Number of PCI-X x 1 Slots: 1
BIOS: 2x 128Mb UEFI BIOS
Colour: Brown
Included in Delivery: Support CD, I/O Panel
Specifications
| Product Type | Socket AM4 Mainboard |
|---|---|
| Chipset | AMD B350 |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Supports Multi-Core Processors | 8-Core |
| Compatible CPUs | AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 7, AMD Bristol A6, AMD Bristol A8, AMD Bristol A10, AMD Bristol A12, AMD Athlon II X4 |
| Processor Codenames | Summit Ridge, Bristol Ridge |
| CPU Support to | 95 Watt |
| Memory Slot | 2 |
| RAM Operation Mode | Dual-Channel |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2,667 MHz |
| Memory Clock Speed (OC) max. | 3,200 MHz |
| Specification | PC4-21336 |
| Specification (OC) max. | PC4-25600 |
| Maximum Memory Expansion | 32 GB |
| Multi-GPU Support | AMD 2-Way CrossFire, AMD Quad CrossFire |
| Storage Connectors | 1 x M.2, 6 x S-ATA3 600 |
| SATA Speed | 6 Gbit/s |
| RAID | yes |
| Raid Levels | 0, 1, 10 |
| Network Port | 1 x RJ45 (LAN-Port) |
| Video Connectors | 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x DVI |
| Audio Connector | 3 x Audio Connector |
| Back Panel I/O Ports | 2 x USB2.0, 1 x PS/2, 4 x USB3.2 Gen1, 2 x USB3.2 Gen2 |
| Power Connectors | 1 x 24-pin ATX, 1 x 8-pin ATX 12V |
| Internal I/O Connectors | 1 x CPU Fan (4-pin), 1 x 4-pin Case Fan, 2 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0, 1 x TPM, 1 x COM/Ser |
| Number of USB Ports | 2 x USB3.2 Gen2, 6 x USB3.2 Gen1, 6 x USB2.0 |
| Form Factor | Micro ATX |
| Dimensions (HxW) | 244 x 215 mm |
| Chipset Cooling | Passive |
| Onboard Sound | 7.1 Channel |
| Sound Chip | RealTek ALC887 |
| LAN Standard | 1x 1000 MBit/s |
| Number of PCI-X x 16 Slots | 2 |
| Number of PCI-X x 1 Slots | 1 |
| BIOS | 2x 128Mb UEFI BIOS |
| Colour | Brown |
| Included in Delivery | Support CD, I/O Panel |
Reviews
Worth the investment for sure
Love this! 😄
Spot on
Perfect!
Every penny well spent
Exactly what I needed, thanks!
Speedy delivery, impeccable condition
Amazing 👌
Can't fault anything about this
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.