Intel Celeron G5925 Box (Socket 1200, 14nm, BX80701G5925)
Brand: Intel
Price: €41,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 114bd296-72ca-4203-9610-6ac796e58c39
Description
Series: Intel Celeron G
Package: Boxed
Socket: Socket 1200
Clock Speed: 3,600 Mhz
Number of Processor Cores: 2
Number of Threads: 2
Clock Frequency: 3.6 GHz
Turbo-Boost: no
Processor Code Name: Comet Lake
TDP: 58 Watt
Manufacturing Process: 14 nm
Integrated Graphics: yes
Graphics Chipset: Intel UHD 610
GPU Frequency: 350 MHz
CPU Rate (max.): 1,050 MHz
L3 Cache: 4 KB
Memory Capacity (max.): 128 GB
Memory Type: DDR4-2666
Speicherkanäle: 2
unterstützte Displays: 3
For: Intel-System
Package: FCLGA1200
Features: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Execute Disable Bit, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel 64, Software Guard Extensions (SGX), Memory Protection Extensions (MPX)
Specifications
| Product Type | Dual Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Celeron G |
| Package | Boxed |
| Socket | Socket 1200 |
| Clock Speed | 3,600 Mhz |
| Number of Processor Cores | 2 |
| Number of Threads | 2 |
| Clock Frequency | 3.6 GHz |
| Turbo-Boost | no |
| Processor Code Name | Comet Lake |
| TDP | 58 Watt |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Integrated Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Intel UHD 610 |
| GPU Frequency | 350 MHz |
| CPU Rate (max.) | 1,050 MHz |
| L3 Cache | 4 KB |
| Memory Capacity (max.) | 128 GB |
| Memory Type | DDR4-2666 |
| Speicherkanäle | 2 |
| unterstützte Displays | 3 |
| For | Intel-System |
| Package | FCLGA1200 |
| Features | MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Execute Disable Bit, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel 64, Software Guard Extensions (SGX), Memory Protection Extensions (MPX) |
Reviews
Fantastic product, really impressed
Perfect 👍
Exceeds expectations
10 out of 10
Exactly what I was looking for
Super satisfied 😊
Arrived super quickly and works great 😊
Thanks for getting it here so quick
Got it super fast! Very happy
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.