Intel Core i3-10105 Box (Socket 1200, 14nm, BX8070110105)
Brand: Intel
Price: €54,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 61d88689-6e7a-43e7-9bb5-b876732e525b
Description
Series: Intel Core i3
Package: Boxed
Socket: Socket 1200
Clock Speed: 3,700 Mhz
Number of Processor Cores: 4
Number of Threads: 8
Clock Frequency: 3.7 GHz
Turbo-Boost: yes
Max. Turbo Frequency: 4.4 GHz
Processor Code Name: Comet Lake
TDP: 65 Watt
QuickPath Interface: 8 GT/s
Manufacturing Process: 14 nm
Integrated Graphics: yes
Graphics Chipset: Intel UHD 630
GPU Frequency: 350 MHz
CPU Rate (max.): 1,100 MHz
L3 Cache: 6 KB
Memory Capacity (max.): 128 GB
Memory Type: DDR4-2666
Speicherkanäle: 2
For: Intel-System
Package: FCLGA1200
Features: TBT 2.0, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel TSX-NI, Intel 64, SSE4.1, SSE4.2, AVX2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Software Guard Extensions (SGX), Execute Disable Bit
Specifications
| Product Type | Quad Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Core i3 |
| Package | Boxed |
| Socket | Socket 1200 |
| Clock Speed | 3,700 Mhz |
| Number of Processor Cores | 4 |
| Number of Threads | 8 |
| Clock Frequency | 3.7 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Max. Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Processor Code Name | Comet Lake |
| TDP | 65 Watt |
| QuickPath Interface | 8 GT/s |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Integrated Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Intel UHD 630 |
| GPU Frequency | 350 MHz |
| CPU Rate (max.) | 1,100 MHz |
| L3 Cache | 6 KB |
| Memory Capacity (max.) | 128 GB |
| Memory Type | DDR4-2666 |
| Speicherkanäle | 2 |
| For | Intel-System |
| Package | FCLGA1200 |
| Features | TBT 2.0, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel TSX-NI, Intel 64, SSE4.1, SSE4.2, AVX2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Software Guard Extensions (SGX), Execute Disable Bit |
Reviews
Quality stuff 💯
Very pleased with this
Couldn't fault it
Love this! 😄
Quality and price are unbeatable
Works great, good price
Perfect 👍
Got it super fast! Very happy
Fast delivery, product is solid
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.