Intel Core i3-14100 Tray
Brand: Intel
Price: €131,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e7f607bc-7db4-4fed-8a6f-1d2e5fee5454
Description
Series: Intel Core i3
Package: Tray
Socket: Socket 1700
CPU Cooler: without
Clock Speed: 3,500 Mhz
Number of Processor Cores: 4
Number of Threads: 8
Clock Frequency: 3.5 GHz
Turbo-Boost: yes
Max. Turbo Frequency: 4.7 GHz
Processor Code Name: Raptor Lake Refresh
TDP: 60 Watt
Integrated Graphics: yes
Graphics Chipset: Intel UHD 730
GPU Frequency: 1,500 MHz
L2 Cache: 4 x 1,250 KB
L2-Cache: 5,000 KB
L3 Cache: 12 KB
Memory Capacity (max.): 192 GB
Memory Types: DDR5-4800, DDR4-3200
Speicherkanäle: 2
unterstützte Displays: 4
For: Intel-System
Features: Intel Gaussian & Neural Accelerator (GNA) 3.0, Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Speed Shift, TBT 2.0, Intel 64, Intel HT, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), Idle States, Enhanced Intel SpeedStep, Thermal Monitoring, Intel VMD, ISM, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Advanced Encryption Standard instructions (AES), Secure Key, Intel OS Guard, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Mode-based Execute Control (MBEC), Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, SMT (Simultaneous Multithreading)
Specifications
| Product Type | Quad Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Core i3 |
| Package | Tray |
| Socket | Socket 1700 |
| CPU Cooler | without |
| Clock Speed | 3,500 Mhz |
| Number of Processor Cores | 4 |
| Number of Threads | 8 |
| Clock Frequency | 3.5 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Max. Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Processor Code Name | Raptor Lake Refresh |
| TDP | 60 Watt |
| Integrated Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Intel UHD 730 |
| GPU Frequency | 1,500 MHz |
| L2 Cache | 4 x 1,250 KB |
| L2-Cache | 5,000 KB |
| L3 Cache | 12 KB |
| Memory Capacity (max.) | 192 GB |
| Memory Types | DDR5-4800, DDR4-3200 |
| Speicherkanäle | 2 |
| unterstützte Displays | 4 |
| For | Intel-System |
| Features | Intel Gaussian & Neural Accelerator (GNA) 3.0, Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Speed Shift, TBT 2.0, Intel 64, Intel HT, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), Idle States, Enhanced Intel SpeedStep, Thermal Monitoring, Intel VMD, ISM, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Advanced Encryption Standard instructions (AES), Secure Key, Intel OS Guard, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Mode-based Execute Control (MBEC), Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, SMT (Simultaneous Multithreading) |
Reviews
Works like a charm ✨
Top stuff!
Works like a charm ✨
One of my best buys ever
Solid product, arrived quickly
Works like a charm ✨
10 out of 10
Fast delivery, product is solid
Best purchase I've made in ages
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.