Intel Core i5-13600KF Boxed
Brand: Intel
Price: €260,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 648a1675-3014-4366-b9ee-b8f07b7fc582
Description
Series: Intel Core i5
Package: Boxed
Socket: Socket 1700
Clock Speed: 3,500 Mhz
Number of Processor Cores: 14
P-Cores: 6
E-Cores: 8
Number of Threads: 20
Clock Frequency: 3.5 GHz
Turbo-Boost: yes
Max. Turbo Frequency: 5.1 GHz
Processor Code Name: Raptor Lake
TDP: 125 Watt
Manufacturing Process: 7 nm
L2-Cache: 20,000 KB
L3 Cache: 24 KB
Memory Capacity (max.): 128 GB
Memory Types: DDR5-5600, DDR4-3200
Speicherkanäle: 2
For: Intel-System
Features: Intel Gaussian & Neural Accelerator (GNA) 3.0, Intel Thread Director, Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Speed Shift, TBT 2.0, Intel HT, Intel 64, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), Idle States, Enhanced Intel SpeedStep, Thermal Monitoring, Intel VMD, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Advanced Encryption Standard instructions (AES), Secure Key, Intel OS Guard, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, SMT (Simultaneous Multithreading)
Specifications
| Product Type | 14 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Core i5 |
| Package | Boxed |
| Socket | Socket 1700 |
| Clock Speed | 3,500 Mhz |
| Number of Processor Cores | 14 |
| P-Cores | 6 |
| E-Cores | 8 |
| Number of Threads | 20 |
| Clock Frequency | 3.5 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Max. Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Processor Code Name | Raptor Lake |
| TDP | 125 Watt |
| Manufacturing Process | 7 nm |
| L2-Cache | 20,000 KB |
| L3 Cache | 24 KB |
| Memory Capacity (max.) | 128 GB |
| Memory Types | DDR5-5600, DDR4-3200 |
| Speicherkanäle | 2 |
| For | Intel-System |
| Features | Intel Gaussian & Neural Accelerator (GNA) 3.0, Intel Thread Director, Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Speed Shift, TBT 2.0, Intel HT, Intel 64, SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), Idle States, Enhanced Intel SpeedStep, Thermal Monitoring, Intel VMD, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Advanced Encryption Standard instructions (AES), Secure Key, Intel OS Guard, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, SMT (Simultaneous Multithreading) |
Reviews
Works great, good price
Worth the investment for sure
Exactly what I needed, thanks!
Every penny well spent
Fantastic value
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.