Intel Core i5-7600K Box WOF (Socket 1151, 14nm, BX80677I57600K)
Brand: Intel
Price: €264,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 73cef0e5-e851-43aa-a468-8fae835c1d8d
Description
Series: Intel Core i5
Package: Boxed
Socket: Socket 1151
Clock Speed: 3,800 Mhz
Number of Processor Cores: 4
Number of Threads: 4
Clock Frequency: 3.8 GHz
Turbo-Boost: yes
Max. Turbo Frequency: 4.2 GHz
Processor Code Name: Kaby Lake
TDP: 91 Watt
HyperTransport: 8 GT/s
Manufacturing Process: 14 nm
Integrated Graphics: yes
Graphics Chipset: Intel HD 630
L2 Cache: 4 x 256 KB
L2-Cache: 1,024 KB
L3 Cache: 6 KB
Memory Capacity (max.): 64 GB
Memory Types: DDR4-2400, DDR3-1600
Speicherkanäle: 2
unterstützte Displays: 3
Stepping (Revision): B0-Stepping
For: Intel-System
Features: SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, FMA3, Intel VT-x EPT, Intel VT-d, Intel 64, Clear Video HD, InTru 3D, Wireless Display, TBT 2.0
Specifications
| Product Type | Quad Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Core i5 |
| Package | Boxed |
| Socket | Socket 1151 |
| Clock Speed | 3,800 Mhz |
| Number of Processor Cores | 4 |
| Number of Threads | 4 |
| Clock Frequency | 3.8 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Max. Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Processor Code Name | Kaby Lake |
| TDP | 91 Watt |
| HyperTransport | 8 GT/s |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Integrated Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Intel HD 630 |
| L2 Cache | 4 x 256 KB |
| L2-Cache | 1,024 KB |
| L3 Cache | 6 KB |
| Memory Capacity (max.) | 64 GB |
| Memory Types | DDR4-2400, DDR3-1600 |
| Speicherkanäle | 2 |
| unterstützte Displays | 3 |
| Stepping (Revision) | B0-Stepping |
| For | Intel-System |
| Features | SSE4.1, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, FMA3, Intel VT-x EPT, Intel VT-d, Intel 64, Clear Video HD, InTru 3D, Wireless Display, TBT 2.0 |
Reviews
Highly recommend!
100% would recommend
Does the job perfectly... will be ordering more
Does the job perfectly... will be ordering more
Perfect 👍
Thanks for getting it here so quick
Definitely worth the money
Exactly what I needed. Very happy with this.
Exceeds expectations
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.