Intel Core i7-11700K Tray
Brand: Intel
Price: €296,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2040887b-dbbe-4cf0-b981-ce8483890cd7
Description
Serie: Intel Core i7
Packungstyp: Tray
Sockel: Sockel 1200
Prozessortyp: Desktop-Prozessor
Taktfrequenz: 3.600 MHz / 3,6 GHz
Anzahl Prozessorkerne: 8
Anzahl Threads: 16
Turbo-Boost: ja
max. Turbotakt: 5 GHz
Prozessor Codename: Rocket Lake-S
Leistungsaufnahme (TDP): 125 Watt
Strukturbreite: 14 nm
Integrierte Grafik: ja
Grafikchipsatz: Intel UHD 750
GPU-Takt: 350 MHz
max. GPU-Takt: 1.300 MHz
Grafikspeicher: 64 GB
L2-Cache: 8 x 512 KB / 4.096 KB
L3-Cache: 16 MB
max. Speichergröße: 128 GB
Speichertyp: DDR4-3200
Speicherkanäle: 2
geeignet für: Intel-System
Package: FCLGA1200
Features: Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), TBT 2.0, Intel vPro, Intel HT, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel 64, SSE4.1, SSE4.2, AVX2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Software Guard Extensions (SGX), Execute Disable Bit
Besonderheit: ohne Kühler
Specifications
| Produkttyp | 8 Kern Prozessor |
|---|---|
| Serie | Intel Core i7 |
| Packungstyp | Tray |
| Sockel | Sockel 1200 |
| Prozessortyp | Desktop-Prozessor |
| Taktfrequenz | 3.600 MHz / 3,6 GHz |
| Anzahl Prozessorkerne | 8 |
| Anzahl Threads | 16 |
| Turbo-Boost | ja |
| max. Turbotakt | 5 GHz |
| Prozessor Codename | Rocket Lake-S |
| Leistungsaufnahme (TDP) | 125 Watt |
| Strukturbreite | 14 nm |
| Integrierte Grafik | ja |
| Grafikchipsatz | Intel UHD 750 |
| GPU-Takt | 350 MHz |
| max. GPU-Takt | 1.300 MHz |
| Grafikspeicher | 64 GB |
| L2-Cache | 8 x 512 KB / 4.096 KB |
| L3-Cache | 16 MB |
| max. Speichergröße | 128 GB |
| Speichertyp | DDR4-3200 |
| Speicherkanäle | 2 |
| geeignet für | Intel-System |
| Package | FCLGA1200 |
| Features | Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), TBT 2.0, Intel vPro, Intel HT, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel 64, SSE4.1, SSE4.2, AVX2, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Software Guard Extensions (SGX), Execute Disable Bit |
| Besonderheit | ohne Kühler |
Reviews
Top stuff!
Exactly what I wanted
Perfect! 10/10 ⭐
Fantastic, ordering more!
😍 Love it
Can't fault anything about this
Got it super fast! Very happy
Quality is really good... can't complain about anything really.
Can't find any faults
Exactly what I needed, thanks!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.