Intel Core i7-4790 Tray (Socket 1150, 22nm, CM8064601560113)
Brand: Intel
Price: €300,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 55096960-daaf-40bb-8b9b-9e1fc1a8a254
Description
Series: Intel Core i7
Package: Tray
Socket: Socket 1150
Clock Speed: 3,600 Mhz
Number of Processor Cores: 4
Number of Threads: 8
Clock Frequency: 3.6 GHz
Turbo-Boost: yes
Turbo-CORE: no
Max. Turbo Frequency: 4 GHz
Processor Code Name: Haswell
TDP: 84 Watt
Manufacturing Process: 22 nm
Integrated Graphics: yes
Graphics Chipset: Intel HD 4600
GPU Frequency: 350 MHz
CPU Rate (max.): 1,200 MHz
L2 Cache: 4 x 256 KB
L2-Cache: 1,024 KB
L3 Cache: 8 KB
Memory Capacity (max.): 32 GB
Memory Types: DDR3-1333, DDR3-1600
Speicherkanäle: 2
unterstützte Displays: 3
Stepping (Revision): C0-Stepping
DMI: 5 GT/s
For: Intel-System
Package: FCLGA1150
Features: MMX, SSE2, SSE, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3, Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, Intel EM64T, Execute Disable Bit, Intel HT, Intel VT-x, TXT, Intel VT-d, TBT 2.0
Specifications
| Product Type | Quad Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Core i7 |
| Package | Tray |
| Socket | Socket 1150 |
| Clock Speed | 3,600 Mhz |
| Number of Processor Cores | 4 |
| Number of Threads | 8 |
| Clock Frequency | 3.6 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Turbo-CORE | no |
| Max. Turbo Frequency | 4 GHz |
| Processor Code Name | Haswell |
| TDP | 84 Watt |
| Manufacturing Process | 22 nm |
| Integrated Graphics | yes |
| Graphics Chipset | Intel HD 4600 |
| GPU Frequency | 350 MHz |
| CPU Rate (max.) | 1,200 MHz |
| L2 Cache | 4 x 256 KB |
| L2-Cache | 1,024 KB |
| L3 Cache | 8 KB |
| Memory Capacity (max.) | 32 GB |
| Memory Types | DDR3-1333, DDR3-1600 |
| Speicherkanäle | 2 |
| unterstützte Displays | 3 |
| Stepping (Revision) | C0-Stepping |
| DMI | 5 GT/s |
| For | Intel-System |
| Package | FCLGA1150 |
| Features | MMX, SSE2, SSE, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3, Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, Intel EM64T, Execute Disable Bit, Intel HT, Intel VT-x, TXT, Intel VT-d, TBT 2.0 |
Reviews
Love this! 😄
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.