Intel Xeon Bronze 3204 Fujitsu Upgrade, Socket 3647, 14nm, S26361-F4082-L104
Brand: Intel
Price: €421,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3427f778-14b0-4ca6-b16a-1f089fdb5340
Description
Series: Intel Xeon Bronze
Socket: Socket 3647
Clock Speed: 1,900 Mhz
Number of Processor Cores: 6
Number of Threads: 6
Clock Frequency: 1.9 GHz
Max. Turbo Frequency: 1.9 GHz
Processor Code Name: Cascade Lake
TDP: 85 Watt
Manufacturing Process: 14 nm
Integrated Graphics: no
L3 Cache: 8 KB
Memory Capacity (max.): 1,000 GB
Memory Type: DDR4-2133
Speicherkanäle: 6
For: Fujitsu-Siemens-System
Package: FCLGA3647
Features: Intel Speed Shift, Intel vPro, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel TSX-NI, AVX-512, Intel VMD, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Execute Disable Bit, Intel 64, Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, SSE4.2
Specifications
| Product Type | 6 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon Bronze |
| Socket | Socket 3647 |
| Clock Speed | 1,900 Mhz |
| Number of Processor Cores | 6 |
| Number of Threads | 6 |
| Clock Frequency | 1.9 GHz |
| Max. Turbo Frequency | 1.9 GHz |
| Processor Code Name | Cascade Lake |
| TDP | 85 Watt |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Integrated Graphics | no |
| L3 Cache | 8 KB |
| Memory Capacity (max.) | 1,000 GB |
| Memory Type | DDR4-2133 |
| Speicherkanäle | 6 |
| For | Fujitsu-Siemens-System |
| Package | FCLGA3647 |
| Features | Intel Speed Shift, Intel vPro, Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT, Intel TSX-NI, AVX-512, Intel VMD, Advanced Encryption Standard instructions (AES), Execute Disable Bit, Intel 64, Advanced Vector Extensions (AVX), AVX2, SSE4.2 |
Reviews
Five stars
Excellent stuff
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Very pleased with this
Definitely worth the money
Fantastic, ordering more!
Exactly as the description, cheers!
Exactly what I wanted
Does the job
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.