Intel Xeon Bronze 3408U Tray
Brand: Intel
Price: €370,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fc8b3163-f875-4145-bad8-37a05f959ff3
Description
Series: Intel Xeon Bronze
Package: Tray
Socket: Socket 4677
CPU Cooler: without
Clock Speed: 1,800 Mhz
Number of Processor Cores: 8
Number of Threads: 8
Clock Frequency: 1.8 GHz
Turbo-Boost: yes
Max. Turbo Frequency: 1.9 GHz
TDP: 125 Watt
Manufacturing Process: 7 nm
Integrated Graphics: no
L3 Cache: 22 KB
Memory Capacity (max.): 4,096 GB
Memory Type: DDR5-4000
Speicherkanäle: 8
For: Intel-System
Features: Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Resource Director Technology (Intel RDT), Intel Speed Shift, TBT 2.0, Intel Transactional Synchronization Extensions, Intel 64, Intel AMX, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), AVX-512, Intel QuickAssist Technology (QAT), Intel Platform Firmware Resilience, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Intel Total Memory Encryption, Intel AES, Intel Software Guard Extensions (Intel SGX), Intel OS Guard, Intel Trusted Execution Technology, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Mode-based Execute Control (MBEC), Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT
Specifications
| Product Type | 8 Core Processor |
|---|---|
| Series | Intel Xeon Bronze |
| Package | Tray |
| Socket | Socket 4677 |
| CPU Cooler | without |
| Clock Speed | 1,800 Mhz |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Number of Threads | 8 |
| Clock Frequency | 1.8 GHz |
| Turbo-Boost | yes |
| Max. Turbo Frequency | 1.9 GHz |
| TDP | 125 Watt |
| Manufacturing Process | 7 nm |
| Integrated Graphics | no |
| L3 Cache | 22 KB |
| Memory Capacity (max.) | 4,096 GB |
| Memory Type | DDR5-4000 |
| Speicherkanäle | 8 |
| For | Intel-System |
| Features | Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), Intel Resource Director Technology (Intel RDT), Intel Speed Shift, TBT 2.0, Intel Transactional Synchronization Extensions, Intel 64, Intel AMX, SSE4.2, Advanced Vector Extensions (AVX), Advanced Vector Extensions 2.0 (AVX2), AVX-512, Intel QuickAssist Technology (QAT), Intel Platform Firmware Resilience, Intel Control-flow Enforcement Technology (CET), Intel Total Memory Encryption, Intel AES, Intel Software Guard Extensions (Intel SGX), Intel OS Guard, Intel Trusted Execution Technology, Execute Disable Bit, Intel Boot Guard, Mode-based Execute Control (MBEC), Intel VT-x, Intel VT-d, Intel VT-x EPT |
Reviews
Worth the investment for sure
Exactly as the description, cheers!
Perfect! Exactly what I needed
Fast delivery, excellent item
Perfect.
Fast delivery, product is solid
Fast delivery, excellent item
Great value for money
Second purchase already! Love it
Fantastic quality, unbeatable price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.